Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik
dr. Jožef Muhovič (foto: ARO)
dr. Jožef Muhovič

Naš gost: dr. Jožef Muhovič

| 16.02.2013, 18:54

Naš tokratni sogovornik je bil slikar, grafik, likovni teoretik in publicist, dr. Jožef Muhovič.Leta 1977 je diplomiral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani ter 1980 končal specialko iz slikarstva pri Janezu Berniku in 1981 iz grafike pri Bogdanu Borčiču, vzporedno je na Filozofski fakulteti v Ljubljani študiral filozofijo ter leta 1981 magistriral in 1986 doktoriral. Med letoma 1993-1996 je gostoval na nemških univerzah v Magdeburgu in Berlinu. Kot redni profesor zdaj vzgaja mlade likovnike na akademiji v Ljubljani. Ne zamudite zanimivega pogovora!

V svoji knjigi Umetnost in religija (leta 2002 je izšla pri Kudu Logos) med drugim piše:

''Matrico svojih spoznanj lahko z rezultati raziskovanja trezno dopolnjujemo in spreminjamo samo v primeru, ko smo dovolj disciplinirani, da premagamo bolečino, ki jo prinaša morebitno neskladanje resničnosti in resnice z našimi pričakovanji in interesi. Da bi pa lahko bili tako disciplinirani, moramo zavestno »urediti« svoj odnos do resnice. To pomeni, da moramo iskati načine, na katere bi dosegli, da bo za nas resnica, kot jo lahko najbolje določimo s korektno vodenim raziskovanjem, postala življenjsko pomembnejša od naših osebnih interesov in našega lagodja. In nasprotno, da bo osebno nelagodje ob neustrezajoči resnici postalo nepomembno in podrejeno iskanju resnice. Na osebni ravni, pravijo psihologi, je motivacija za »predanost resnici« enostavno duševno zdravje, na ravni raziskovanja pa dolgoročna relevanca rezultatov. Pri tem je seveda vnaprej jasno, da »popolna predanost resnici« ni geslo ali abstraktno načelo, ampak dejavnost. In ta dejavnost je nenehno in strogo samo- opazovanje (avtorefleksija).

Resničnost spoznavamo skozi svoj odnos do nje. Kakršna je dioptrija tega odnosa, taka je globinska ostrina realnosti. Če raziskujemo resničnost, torej nikakor ni dovolj raziskovati samo nje, ampak moramo istočasno enako zavzeto raziskovati tudi naš (raziskovalčev) odnos do nje. Mnogi raziskovalci natančno opazujejo resničnost okoli sebe, bistveno manj natančno pa sami sebe v raziskovanju.'' Avtor knjige in naš gost odgovarja tudi na vprašanja kot so: Kaj je umetnost? Kako lahko čas, v katerem živimo, umetnost spodbudi ali zavre?

Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«