Zgodba antike v Dijaški oddaji
| 07.02.2013, 18:00
Na Škofijski klasični gimnaziji v Šentvidu nad Ljubljano, so se konec januarja že četrto leto po vrsti odvijali Antični dnevi za prvi letnik. Dijakinje in dijaki so imeli preko medpredmetnega povezovanja v sklopu šestih učnih ur, praktičnega dela v različnih delavnicah ter ogleda dokumentarnega filma o življenju Rimljanov in spoznavanja njihove vzgoje in izobraževanja, kviza in predstavitev delavnic, imeli možnost spoznavati življenje v antiki in iskati njegove sledi v današnjem načinu življenja. Svoje vtise so strnili tudi v kratkih pogovorih za Dijaško oddajo.
Dijaka Oton Pavlič in Matic Perme sta ob mentorstvu prof. Damijana Močnika ustvarila pesem s pridihom antike. Prvo zvočno obliko je dobivala med odmorom.
Oton in Matic:
" Pesem je energična, res polna energije, zelo dobro so jo odpele tudi naše pevke, ki so odlične. Besedilo za pesem je antično, da smo se čim bolj približali tistemu času. Za glasbo v antiki lahko le predvidevamo, kakšno so poslušali. Ohranjen je le pogrebni napev. Osnovni instrumenti so bili lira, preprosta pihala in glasbilo v dveh tonih, še najbolj podobno nekakšnim dudam. Antični dnevi so nama zelo všeč. Dobro je, da so nam profesorji znova približali to oddaljeno kulturo, nas seznanili z osnovnimi prvinami, ker v vsakdanjem življenju žal ne dobimo dovolj informacij o tem."
Dijakinje Rebeka, Tina in Marija:
"Zelo je zabavno in raznoliko na antičnih dnevih, ker zelo popestrijo vsakdanji pouk. Imamo različne delavnice, kot na primer družinsko delavnico, v sklopu katere smo za ostale dijake, pod mentorstvom naše prof. Olge, uprizorili antično poroko in obrede, povezane s tem dogodkom v času Rimljanov. Imeli smo delavnico antične kuhinje, oblačenja, pa umetnosti, na kateri smo izdelovali tudi nakit. Pripravili smo tudi kviz, si izdelali oblačila tistega časa in oblečene kot Rimljanke se počutimo zelo dobro. Zabavno se je za nekaj ur preleviti v nekoga drugega. Žene v antiki so bile zelo ženstvene, niso se tako razkazovale, kot se danes, pa vendar jim je uspelo povdariti žensko lepoto. Všeč nam je tudi marsikaj iz njihovega načina življenja, znali so si vzeti čas za družino, ga kakovostno preživeti skupaj. Danes smo doma vsak v svoji sobi, včasih tega ni bilo. Vse so delali družno. Všeč nam je tudi njihovo zanimanje za umetnost, mozaiki in arhitektura. Preprosto, a zelo lepo."
Prof. Olga Osredkar:
Ž"Je zelo zanimiva izkušnja za vse, ki pri pripravi antičnih dnevov sodelujemo. Že pri pouku poleg jezika, dijakom skušamo prikazati njihovo kulturo, verovanje, ustvarjanje, vrednote. Pri antičnih dnevih pa dobijo dijaki zelo konkretno izkušnjo. to jim zelo ostane v spominu, kar mi je nedavno potrdil dijak 4. letnika. Ko nastaja zgodba o antiki v naši hiši, spoznavam veliko vedoželnosti pri naših učenceh. Kar je dobro, saj se je iz tistih časov marsikaj ohranilo vse do današnjih dni in znanje o antiki lahko dijaki uporabijo pri recimo učenju tujih jezikov. Polovica angleških besed ima izvor v latinščini. Antika je pomembna pri zgodovini, tudi v svetu poezije in literature."
Zakaj prav antika?
Antika je bogat svet, ki mlademu človeku lahko veliko da. Odpira pot do modernih jezikov. Latinščina in grščina sta vpeti v vse znanosti. Odpirata nam svet velikega kulturnega bogastva, iz katerega lahko črpamo in dobimo veliko navdiha. To je vzporeden svet današnji civilizaciji, ki ni nek nov izum, smo le dediči že marsikaj takrat odkritega in razvitega. Ljudje v antiki so bili prav tako veseli, so se prepirali, imeli burno politično dogajanje, tako kot danes. Dobro je, da mladi ta svet in odnose v njem čim bolje spoznajo in razumejo, da bodo dejavni pri ustvarjanju sveta, v katerem živijo sami.