Vodnik Prelepa Gorenjska
Družina, Hamlet, muzej
| 31.01.2013, 06:06
V nocojšnji oddaji ''Od slike do besede'' se bomo pomudili pri knjigah založbe Družina. Manica Ferenc nam bo predstavila nekaj najbolje prodajanih knjig lani, ozrli pa se bomo v načrte založbe. Kar nekaj zanimivih naslovov bomo slišali in povabili k branju. Tako odrasle kot otroke.
V Slovenskem narodnem gledališču Drama Ljubljana, so po dvajsetih letih na oder postavili Shakespearovega Hamleta. Drama se odvija na Danskem, na kraljevem dvorcu Elsinor. Stražarji obvestijo mladega Hamleta, da se na obzidju dvora pojavlja duh njegovega pokojnega očeta, danskega kralja. Ko se Hamlet sreča z duhom, mu ta izda krivca svoje nenadne smrti in ga hkrati prosi, naj se v njegovem imenu maščuje. Da bi očetovega morilca, strica Klavdija, preslepil in v svoji spletki lažje uspel, Hamlet hlini blaznost, ki pa si jo kralj Klavdij napačno razlaga kot posledico njegove ljubezni do Ofelije, hčerke ministra Polonija. Ko na dvor pridejo potujoči igralci, Hamlet izrabi to priložnost in skupaj z njimi zaigra igro, podobno zgodbi očetove smrti. Klavdij se ob gledanju igre, v kateri brat ubije brata in si prilasti njegov prestol, zmede in obide ga slabost.
Tako se Hamletu z njegovo reakcijo potrdijo duhove besede. Sledijo burni Hamletovi prepiri z materjo in med enim izmed njih Hamlet ubije za zaveso skritega Polonija, misleč, da je tam skrit kralj Klavdij. Kralj kmalu sprevidi, da ga je Hamlet razkrinkal, zato ga pošlje v Anglijo z namenom, da ga tam ubijejo. Vendar Hamlet ukano spregleda in se vrne na dvor. Klavdij nanj naščuva Ofelijinega brata Laerta, ki Hamleta krivi za očetovo in sestrina smrt. Ofeliji se je namreč ob očetovi smrti zmešalo, med drugim tudi zato, ker je vedela, da je njenega očeta umoril njen ljubljeni; ni pa razvidno, ali je Ofelija naredila samomor ali pa se je v svojih blodnjah utopila. Sledi spopad med Laertom in Hamletom, v katerem oba iz zastrupljenih mečev dobita rane, Hamlet pa z zadnjimi močmi ubije tudi Klavdija, očetovega morilca. Kraljica Gertruda, Hamletova mati, pa pomotoma popije strup, namenjen njenemu sinu, in tudi umre. Na koncu se na prizorišču pojavi norveški princ Fortinbras in prevzame izgubljeno očetovo oblast.
Igralec Igor Samobor ima v tej predstavi vidno in po njegovih besedah kar naporno vlogo.
V zadnjem delu oddaje pa bo z nami dr. Verena Perko, ki je arheologinja in muzealka. Po njenih besedah so muzeji medij.Ni vseeno, kako nam predmeti v muzejih pripovedujejo. Če so to mrtvi predmeti, v muzejih ne bo gneče. Ko pa predmet začne pripovedovati zgodbo, ki ni samo preteklost, potem se za obisk ni bati. Zakaj je pomembno poznati svojo zgodovino? Ker narod, ki ne pozna preteklosti, nima prihodnosti.
Lepo vabljeni k poslušanju oddaje, na sporedu bo ob 21h ali v ponovitvi v petek ob dveh ponoči.