Dobrodelna PSI zbrala 34.000 EUR!
| 12.02.2013, 12:01
Na današnji pustni torek se oziramo k sobotnemu dogajanju. Na Radiu Ognjišče smo namreč tudi letos nadaljevali s tradicijo dobrodelnega pustnega rajanja, kakor na drug način radi poimenujemo našo Pustno sobotno iskrico. Letošnja je bila že 11. po vrsti, tudi tokrat so nas prijazno sprejeli v športni dvorani Zavoda Sv. Stanislava, ki je bila na vrhuncu dogajanja nabito polna. Cilj letošnjega dobrodelnega pustnega rajanja je bil, da bi otrokom, obolelim za cerebralno paralizo, ki so našli zavetje na OŠ Gustava Šiliha v Mariboru, omogočili zdravljenje v posebni sobi za therasuit terapijo. In to bo po vaši dobroti tudi mogoče, do danes smo namreč za ta namen zbrali 33.962 EUR. Bog povrni za vašo dobroto!
Pustni ples se je minulo pustno soboto v športni dvorani Zavoda sv. Stanislava začel ob dvanajstih, nastopila pa sta Čarodej Toni in Kvintet Dori. Prvi je pripravil odlično štorasto predstavo, v kateri so lahko sodelovale najmlajše maškare, drugi pa, vajen zabavanja množice, je prinesel razigrane polke in vesele valčke.
Lepa tradicija našega dobrodelnega pustnega rajanja so tudi krofi, ki so jih tudi letos v dober namen darovali pokrovitelji. Pa pijača, sladice in še kaj … Vse to nas je čakalo v Šentvidu! Poti, ki vodijo k dobremu, ni zmanjkalo.
Letos smo projekt Pustne sobotne Iskrice izpeljali že enajstič. Z zavestjo, da je potrebno, še posebej v teh težkih časih, ohranjati in utrjevati vrednoto solidarnosti med nami, ter spoštovati drugačnost. Zbiranje sredstev je potekalo s pomočjo radijskih valov, svoj dar pa so naši poslušalci lahko oddali s pomočjo telefona, SMS sporočila ali preko spletnega obrazca. Do danes smo zbrali 33.962 EUR. Vsem darovalcem se iskreno zahvaljujemo. Za namen letošnje Pustne sobotne iskrice pa še vedno lahko darujete s pomočjo spletnega obrazca.
Tudi letos je imela žirija, ki je izbirala najlepše maske veliko dela. težkega dela. Toliko lepih in domiselnih mask se je bralo v dvorani, da je bila odločitev zelo težka. Izbor pa je naslednji:
OŠ Gustava Šiliha v Mariboru nudi zavetje sto sedemdesetim otrokom s posebnimi potrebami. Med njimi je kar 70 takih, ki bi potrebovali posebno terapevtsko obravnavo in sobo, opremljeno za t. i. therasuit terapijo. Gre predvsem za otroke, obolele za cerebralno paralizo. Kolega Jure Sešek, urednik otroškega in mladinskega programa na Radiu Ognjišče, pod okriljem katerega vsa leta nastaja Pustna sobotna iskrica se vsem darovalcem iz srca zahvaljuje:
"Pustna Sobotna iskrica je znova dokazala, da dobro srce ni v krizi. Otroci v OŠ Gustava Šiliha bodo deležni pozornosti, ki jim bo pomagala pri njihovem razvoju. Veseli smo, da smo lahko opozorili, da cenimo drugačnost, da jo spoštujemo, in da razumemo njeno vlogo v življenju nas vseh. Lepo je spoznati, da v teh časih še znamo stopiti skupaj in pomisliti na drugega!"
Število otrok, ki potrebujejo posebno specialistično obravnavo se iz leta v leto veča, pravi ravnateljica OŠ Gustava Šiliha, Natali Perbil Eisner:
"Imamo vedno več otrok, ki potrebujejo dodatno obravnavo. Radi bi jih podprli tudi v delu, ki ni neposredno povezano s poukom. Prav zato načrtujemo opremo sobe za Therasuit terapijo. Neizmerno smo hvaležni vsem darovalcem. Hvala za vsak dar posebej! Hvaležnost bo videti tudi v našem delovanju, vrata naše šole so odprta za vse. Če si želite ogledati, kako delujemo in kako bo porabljen vaš dar, dobrodošli. Veseli vas bomo. Iskrena hvala!"
TheraSuit metoda
To je terapevtska tehnika, ki je namenjena predvsem otrokom in mladostnikom s težavami v gibanju, najpogosteje pa se uporablja pri otrocih s cerebralno paralizo. Dosedanje terapije za te skupine bolnikov so bile zasnovane na dognanjih raziskav iz 60- tih in 70-tih let prejšnjega stoletja, Therasuit metoda pa pomeni velik napredek v zdravljenju in je podprta s številnimi raziskavami, daje pa tudi zelo spodbudne rezultate. Cilj letošnje Pustne sobotne iskrice je, da bi otrokom obolelim za cerebralno paralizo, ki so našli zavetje na OŠ Gustava Šiliha v Mariboru, omogočili zdravljenje tudi po tej metodi.
TheraSuit metoda temelji na novih spoznanjih o tem, kako je mogoče zvečati mišično moč in razteznost mišic, ne da bi pri tem vplivali na slabšanje gibalnih vzorcev. Terapija je zelo uspešna in je z njo mogoče doseči napredek tudi takrat, ko z do zdaj poznanimi metodami napredka več ni. Rezultati kažejo, da zdravljenje na tak način okrepi mišice, in prepreči, da bi te propadale. Ponavadi se zdravniki, seveda glede na stanje posameznega otroka, odločajo za tritedensko terapijo, ki vpliva na preoblikovanje mišičnih vlaken in posledično na moč mišic in njihovo razteznost. To da bolnemu otroku nove možnosti za razvoj gibalnih vzorcev in zaznavo o lastnem telesu. Vse to si lahko ogledate tudi na video posnetku v nadaljevanju!
Spoznajmo OŠ Gustava Šiliha
Ta ustanova v Mariboru nudi zavetje stosedemdesetim otrokom s posebnimi potrebami. Med njimi je 70 takih, ki bi potrebovali posebno terapevtsko obravnavo in sobo, opremljeno za t.i. therasuit terapijo. Gre predvsem za otroke, obolele za cerebralno paralizo.
Osnovna šola je dobila ime po pedagogu in humanistu, mladinskem pisatelju in uredniku Gustavu Šelihu, ki je v svojem času (1893-1961) podal pomembna izhodišča in razmišljanja o potrebi po spremljanju otrok s posebnimi potrebami in vključevanju le-teh v njim ustrezne institucije. Dejal je: „Pristna demokracija terja enakost pravic, ne terja pa enakosti ljudi, ki ni možna. Vsakemu otroku hoče zajamčiti tisto obrazovanje, ki ustreza njegovi posebni nadarjenosti!“ In prav k pomenu posebne nadarjenosti otrok teži tudi šola, ki ji letos želi pomagati Sobotna iskrica.
Šola, ki domuje pod Pohorjem, prav to šolsko leto praznuje 100 letnico. Pomembno razmišljanje, ki je opreeljeno tudi v viziji šole je, da so sledili, sledijo in bodo sledili potrebam otrok s posebnimi potrebami, ne glede kako bodo sistem, organizacija ali paradigma narekovali naše življenje.
Sodelavci Radia Ognjišče in Nadškofijske karitas Maribor upamo, da je letošnji ples z dobrim namenom, prek sredstev, ki smo jih in jih še bomo zbrali, dokazal, da je drugačnost bogastvo tega sveta. Sodelavke šole so se v zborniku ob jubileju vprašale: „Predstavljajte si, kakšen bi bil svet, če bi bili vsi takšni, kot smo mi. Ali mislite, da bi bil popoln? Priznajmo, svet bi bil dolgočasen, če bi bili vsi enaki. Prav je, da cenimo drugačnost, da jo spoštujemo in da razumemo njeno vlogu v življenju nas vseh!“
Tudi letos so nam pri izvedbi pomagali naši pokrovitelji, ki so podprli naša dobrodelna prizadevanja. Z nami so bili Mlekarna Celeia, Pivovarna Union in Smučišče Stari Vrh.
Podprli pa so nas tudi pekarna Žito, Gostinsko podjetje Trojane, Pekarna Grosuplje, Pekarna Kruhek ki so poskrbeli za slastne krofe ter Ljubljanske mlekarne in Droga Kolinska, ter Terme Topolšica, Aqua park Bohinj in Terme Snovik, ki so prispevali nagrade za najlepše maske. Vsem iskrena hvala.
Vabljeni tudi k ogledu foto galerije.