Avtorica monografije dr. Rebeka Kunej
Štajeriš, 2. del
Slovenija | 25.02.2013, 21:00
V oddaji iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te smo predstavili drugi del monografije Štajeriš, Podoba in kontekst slovenskega ljudskega plesa.
Naša gostja je bila avtorica obsežne študije doktorica Rebeka Kunej, znanstvena sodelavka Glasbeno-narodopisnega Inštituta ZRC SAZU v Ljubljani. Gre za monografijo, izdano v zbirki Folkloristika pri Založbi ZRC, v kateri je ljudski ples raziskan tako s koreološkega kot tudi plesno-antropološkega vidika. Oddajo smo posvetili drugemu delu knjige; plesno-antropološkemu vidiku štajeriša, kjer se pozornost iz plesa preusmeri na človeka. Rezultati so podani v treh sklopih. V prvem je predstavljena sinkretičnost plesa, glasbe in pesmi pri štajerišu, pri čemer je poseben poudarek na poskočnicah, ki so odločilno sooblikovale značaj štajeriša kot izmenjujočega peto-inštrumentalnega plesa. V drugem sklopu je poudarjena štajeriševa obredna vloga, ki jo je imel nekdaj na svatbi kot prvi ples in ob snemanju nevestinega venca. Zadnji sklop predstavlja razmerje med človekom in plesom, kjer je ples obravnavan kot medij, s pomočjo katerega je možno sporočati na verbalnem in neverbalnem nivoju.
Knjiga ob koncu podaja še podobo današnjega stanja, ko štajeriš pravzaprav ne živi več med ljudmi, ampak le, kadar se želi prikazati preteklost in popularizirati slovensko plesno dediščino. Kratkemu sklepnemu poglavju, sledi obširni povzetek v angleščini, s čimer je omogočen vpogled v plesno študijo tudi mednarodni znanstveni javnosti; saj, kot pravi avtorica, moramo štajeriš razumeti le v kontekstu snubitvenih plesov Vhodnih Alp in umestitve v evropski kontekst. Poleg tega knjiga v dodatku prinaša zapise treh, doslej še neobjavljenih štajerišev; z Vrha v Loški dolini z Notranjskega, s Slamnjaka s Štajerskega in Zgornjega Tuštanja pri Moravčah z Gorenjskega.