Vse več odzivov na odstop papeža Benedikta XVI.
Cerkev po svetu | 15.02.2013, 11:40
Odzivi na papežev odstop se nadaljujejo. Tako se mu je hongkonški nadškof kardinal John Tong Hon v svojem pismu posebej zahvalil za njegovo zavzemanje za katoliško Cerkev na Kitajskem. Tudi predsednik latinskoameriške škofovske konference nadškof Carlos Aguiar Retes iz Mehike je zapisal, da je bil papež ljudem dobre volje izvrsten zgled dostojanstva, poštenja in prozornosti.
Nadškof v San Paolu kardinal Odilo Scherer je zapisal, da je Brazilija že čakala na Benedikta XVI., vendar bo zdaj v Rio de Janeiro odpotoval nov papež. Tam bo konec julija svetovni dan mladih. Brazilci so papeževo odločitev sprejeli z žalostjo in nekaj osuplosti, je povedal v pogovoru za Radio Vatikan. „Ljudje nosijo Benedikta v svojem srcu, ker je trpel za svojo Cerkev,“ je dejal kardinal Scherer.
Predsednik papeškega sveta za pastoralo bolnikov nadškof Zygmunt Zimowski, ki je bil 11. februarja v Altötting posebni odposlanec svetega očeta na praznovanju svetovnega dne bolnikov pa je poudaril, da je razumevanjem sprejel vest o papeževem odstopu. „Joseph Ratzinger se je že vedno hotel umakniti iz javnosti in uradnih poslov. Papež Janez Pavel II. pa ga je pripravil do tega, da je ostal v Rimu kot kardinal,“ se spominja Zimowski.
Rabin David Rosen pa je dejal, da je papež Benedikt XVI. trdno zasidran v judovsko-katoliški dialog. Po njegovih besedah je utrdil vezi med judovstvom in krščanstvom in nadaljeval dediščino svojega prednika – zato bo svetovni judovski skupnosti ostal v spominu. Izjavo o papeževem odstopu ocenjuje mednarodni direktor ameriško-judovskega odbora za medverske zadeve kot potezo medsebojne povezanosti in odgovornosti. V pogovoru za Radio Vatikan Rosen pravi, da je odločitev „izraz razumevanja službe, ki vidi odgovornost službe svoji skupnosti, svojim vernikom in svetu“.
Ob odstopu papeža Benedikta XVI. se je oglasil tudi prior taizejske skupnosti brat Alois. V izjavi se je svetemu očetu zahvalil za zaupanje, ki ga je vseskozi izkazoval taizéjski skupnosti. „Odkar je postal papež, me je vsako leto sprejel na zasebni avdienci. In pred samo šestimi tedni, 29. decembra, nas je skupaj z deset tisoči mladih, ki so se udeležili našega evropskega srečanja, toplo sprejel pri molitvi na Trgu Svetega Petra. Petnajst dni kasneje je papež o tej molitvi govoril kot o „trenutku milosti, ko smo lahko izkusili lepoto enosti v Kristusu“, se spominja brat Alois. Dodal je, da v času velikih sprememb v svetu ni lahko zaznati, kakšen bo obraz jutrišnje Cerkve. „Papež Benedikt XVI. je s svojimi enciklikami in svojim naukom hotel vse svoje služenje usmeriti k temeljem vere. Le na teh temeljih lahko Cerkev odkriva, kako živeti v današnjem svetu,“ je zapisal brat Alois.