P. Lombardi o nekaterih pritiskih na kardinale in Cerkev
Cerkev po svetu | 25.02.2013, 07:35
Tiskovni predstavnik Svetega sedeža p. Federico Lombardi je v rednem tedenskem komentarju za Radio Vatikan poudaril, da se želijo nekateri okoristiti s papeževo odpovedjo petrinski službi. „Kdor ima v mislih predvsem denar, spol in moč ter je vajen s temi merili presojati različne stvarnosti, ni sposoben videti drugega niti v Cerkvi,“ je bil kritičen p. Lombardi. Njegov komentar je tudi v duhu sporočila, ki ga je pred konklavom posredovalo državno tajništvo Svetega sedeža. To je opozorilo na pritiske, ki jih predvsem mediji izvajajo na kardinale.
P. Lombardi je v komentarju z naslovom „Čas spokornosti“ zapisal, da je pot Cerkve v teh zadnjih tednih pontifikata papeža Benedikta XVI., skozi obdobje ''sede vacante'' in konklava, vse do izvolitve novega papeža, zelo naporna, glede na to, da gre za popolnoma novo obdobje. „Ni se nam sicer treba soočati z žalostjo zaradi smrti ljubljenega papeža, za kar smo hvaležni, a nismo bili prikrajšani za neko drugo preizkušnjo, in sicer za pomnoževanje pritiskov in mnenj, ki so tuji razpoloženju, s katerim bi Cerkev morala živeti ta čas pričakovanja in priprave na veliko noč.“
P. Lombardi je nadalje poudaril, da v trenutnih razmerah ne manjkajo takšni, ki se želijo okoristiti s tem presenetljivim trenutkom, vnesti zmedo in spraviti na slab glas Cerkev in njen način vodenja. „Pri tem se poslužujejo starodavnih načinov, kot so obrekovanje, disinformiranje, širjenje klevet; ali pa izvajajo nesprejemljive pritiske, da bi pogojevali izvajanje dolžnosti za glasovanje tega ali onega člana kardinalskega zbora, ki nekomu ni všeč zaradi tega ali onega razloga.“
Po njegovih beseda večina tistih, ki se postavljajo za sodnike in dajejo težke moralne sodbe, nima zares nobene avtoritete za svoje početje. Dodal je, da kdor ima v mislih predvsem denar, spol in moč ter je vajen s temi merili presojati različne stvarnosti, ni sposoben videti drugega niti v Cerkvi, kajti njegov pogled ne zna zreti v višino ali sestopiti v globino, da bi sprejel duhovne življenjske razsežnosti in vzgibe. „Tako pride do zelo krivičnega opisa Cerkve in mnogih njenih ljudi,“ je povedal p. Lombardi. „A vse to ne bo spremenilo drže vernikov, ne bo načelo vere in upanja, s katerim gledajo na Gospoda, ki je obljubil, da bo spremljal svojo Cerkev. V skladu z izročilom in pravom Cerkve želimo, da je to čas iskrenega premišljevanja o duhovnih pričakovanjih sveta in o zvestobi Cerkve evangeliju, čas molitve za pomoč Svetega Duha, čas bližine kardinalskemu zboru, ki se pripravlja na razločevanje in izbiranje, ki se od njih pričakuje in zaradi česar kardinalski zbor tudi obstaja. Pri tem nas spremlja predvsem zgled in duhovna poštenost papeža Benedikta XVI., ki je ta zadnji del svojega pontifikata želel nameniti molitvi ob začetku postnega časa. Spokorna pot spreobrnjenja naproti veselju velike noči. Tako jo živimo in jo bomo živeli: spreobrnjenje in upanje,“ je za Radio Vatikan povedal p. Federico Lombardi.
Državno tajništvo Svetega sedeža pa je minuli konec tedna objavilo izjavo, v kateri opozarja na poskus pogojevanja kardinalov z ozirom na bližnji konklave in izvolitev novega papeža. Svoboda kardinalskega zbora, piše v izjavi, je zagotovilo za izbiro, ki bo utemeljena na ocenah, usmerjenih izključno v dobro Cerkve. V preteklih stoletjih so se kardinali soočali z mnogovrstnimi oblikami pritiska. Cilj le-tega je bil pogojevanje njihove odločitve z logiko politične ali posvetne narave. Danes ima to vlogo teža javnega mnenja. Ta običajno temelji na ocenah, ki ne poznajo duhovnega vidika trenutka, katerega živi Cerkev. Kardinali naj bi svojo izbiro izrazili odkrito in pred Bogom v polni svobodi. Izjava zato obsoja ravnanje, ki v času pred bližajočim se konklavom širi informacije, ki niso preverjene, niso preverljive ali so celo neresnične in lahko povzročijo veliko škodo posameznikom ali institucijam. Katoličani naj bi se v teh trenutkih osredotočili na bistveno: molili naj bi za papeža Benedikta XVI., da bi Sveti Duh razsvetlil kardinalski zbor in za prihodnjega papeža. In sicer v zaupanju, da je usoda Petrove barke v Božjih rokah, so zapisali v državnem tajništvu Svetega sedeža.
Vir: Radio Vatikan