Robert BožičRobert Božič
Marko ZupanMarko Zupan
Alen SalihovićAlen Salihović
Seja Sveta za Slovence po svetu (foto: USZS)
Seja Sveta za Slovence po svetu

Izseljenci proti spremembi ureditve vlade

| 01.03.2013, 07:07 Matjaž Merljak

Objavljamo izjavo članov Sveta vlade RS za Slovence po svetu, ki so jo sprejeli ob zadnjih predlogih sprememb v ustroju vlade Republike Slovenije.

Člani Sveta Vlade Republike Slovenije za Slovence po svetu z veliko zaskrbljenostjo gledamo na namero morebitne nove vladne koalicije, de ukine ministrstvo brez listnice, ki je zadolženo za Slovence v zamejstvu in po svetu, pristojni urad pa pripoji ministrstvu za kulturo. Člani sveta menimo, da bi uresničitev teh dveh potez pomenila nazadovanje v razvoju slovenske države po dvajsetih letih osamosvojitve in pol milijona Slovencem zunaj meja bi bila tako odvzeta zaslomba, ki jim jo je matična država nudila do sedaj.

Zadovoljivo delovanje ministrstva in urada v mandatih vlad iz različnega političnega prostora je dovolj jasen razlog za ohranitev samostojnega ministrstva. Obe dosedanji vladi in oba ministra sta razumela pomembnost resorja, ki ni le v vladnim, temveč v narodnem interesu in spada v državno politiko Republike Slovenije. Izhod iz dosedanje krize gotovo ne bo lažji po oslabitvi povezave domovine z rojaki v zamejstvu in po svetu. Nasprotno, to povezavo bi bilo treba še okrepiti!

Znižanje nivoja in prizadeta avtonomija urada bi Slovence v zamejstvu in po svetu oškodovala in jih spet nerazumljivo postavila v čuden drugorazredni položaj. Upamo in pričakujemo, da do realizacije omenjene pobude ne bo prišlo, in da bo morebitna nova vlada Slovence v zamejstvu in po svetu še naprej upoštevala kot polnopravne partnerje in delovala povezovalno, v dobro krepitve mednarodnega položaja Republike Slovenije ter njenih razvojnih potencialov.

Dr. Andrej Fink, Argentina; Tone Mizerit, Argentina; Florjan Auser, Avstralija; Peter Mandelj, Avstralija; Jožef Špringer, Bosna in Hercegovina; Martin Črnugelj, Brazilija; Marjan Kolarič, Kanada; Urška Kupec, Kitajska; Gabrijela Žagar, Nemčija; Metka Dijkstra-Murko, Nizozemska; dr. Maja Đukanović, Srbija; Ivan Kamin, ZDA; Milan Ribič, ZDA; dr. Boris Pleskovič, Svetovni slovenski kongres.

Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...