Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

Pravica do vode

| 19.02.2013, 15:32 Blaž Lesnik

Prejšnji teden se je v Parizu uradno začelo letošnje mednarodno leto sodelovanja na področju voda. Poleg uradnih aktivnosti ga bo zaznamovala evropska civilna pobuda, s pomočjo katere bi oblikovali zakonodajo, ki bi zaščitila vodo kot javno dobro in s tem preprečili, da postane tržno blago. Organizatorji pobude Right2Water so do danes zbrali več kot milijon podpisov, Slovenci pa smo že med državami, ki so izpolnile minimalno zahtevano kvoto podpisov podpore.

Evropska komisija je že konec leta 2011 pripravila predlog Direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb. V njej ni omenjen samo vodni segment, ampak tudi energetski, transportni, poštne storitve itn. V zadnjem času pa je prav vodni del požel povečano zanimanje javnosti. Najprej je dvignil prah v Nemčiji in Avstriji, pred kratkim pa se je povečala pozornost tudi v slovenski javnosti.

"Odbor za evropske zadeve pa tudi Ministrstvo za finance sta pred slabim letom pregledala ta predlog Direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb in nista imela niti najmanjšega pomisleka. Zadeva je potem eno leto stala, pravzaprav ni bil nihče o tem obveščen, javne razprave, ki bi ji jo pričakovali, ni bilo. Kar najbolj bode v oči je, da resorno ministrstvo (ministrstvo za kmetijstvo in okolje) o tem ni bilo seznanjeno, nihče se z njimi ni posvetoval in je minister Bogovič šele zdaj izvedel, kaj se pravzaprav dogaja", je povedal profesor na Biotehniški fakulteti dr. Mihael Toman.

Pozivi k preprečitvi sprejetja omenjene direktive pa so vse glasnejši tudi drugod v Evropi. Državljanska pobuda Right to Water – Pravica do vode je do danes zbrala že več kot 1.140.000 podpisov peticije. Prof. Mihael Toman pravi, da ne gre toliko za vprašanje vsebine direktive, ampak za to, kako smo z njo seznanjeni državljani.

Slovenija sicer že med državami, ki so izpolnile minimalno zahtevano kvoto podpisov podpore Evropske civilne pobude right2water - Pravica do vode. Iz Slovenije naj bi do zdaj prišlo 6395 glasov podpore prek spleta in prek 3000 glasov podpore v fizični obliki, na papirju.

"Ne gre za to, da bi plašili slovenske ljudi, kaj se bo z vodo dogajalo, ampak je pomembno to, da želimo odprte karte, da so nam jasno predstavljeni argumenti in da se izpelje javna razprava, saj je vprašanje vode, ki je strateška dobrina, naša pravica in javno dobro, vprašanje, ki zadeva vse prebivalce", je poudaril prof. dr. Toman.

Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.