Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Pravica do vode

| 19.02.2013, 15:32 Blaž Lesnik

Prejšnji teden se je v Parizu uradno začelo letošnje mednarodno leto sodelovanja na področju voda. Poleg uradnih aktivnosti ga bo zaznamovala evropska civilna pobuda, s pomočjo katere bi oblikovali zakonodajo, ki bi zaščitila vodo kot javno dobro in s tem preprečili, da postane tržno blago. Organizatorji pobude Right2Water so do danes zbrali več kot milijon podpisov, Slovenci pa smo že med državami, ki so izpolnile minimalno zahtevano kvoto podpisov podpore.

Evropska komisija je že konec leta 2011 pripravila predlog Direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb. V njej ni omenjen samo vodni segment, ampak tudi energetski, transportni, poštne storitve itn. V zadnjem času pa je prav vodni del požel povečano zanimanje javnosti. Najprej je dvignil prah v Nemčiji in Avstriji, pred kratkim pa se je povečala pozornost tudi v slovenski javnosti.

"Odbor za evropske zadeve pa tudi Ministrstvo za finance sta pred slabim letom pregledala ta predlog Direktive o podeljevanju koncesijskih pogodb in nista imela niti najmanjšega pomisleka. Zadeva je potem eno leto stala, pravzaprav ni bil nihče o tem obveščen, javne razprave, ki bi ji jo pričakovali, ni bilo. Kar najbolj bode v oči je, da resorno ministrstvo (ministrstvo za kmetijstvo in okolje) o tem ni bilo seznanjeno, nihče se z njimi ni posvetoval in je minister Bogovič šele zdaj izvedel, kaj se pravzaprav dogaja", je povedal profesor na Biotehniški fakulteti dr. Mihael Toman.

Pozivi k preprečitvi sprejetja omenjene direktive pa so vse glasnejši tudi drugod v Evropi. Državljanska pobuda Right to Water – Pravica do vode je do danes zbrala že več kot 1.140.000 podpisov peticije. Prof. Mihael Toman pravi, da ne gre toliko za vprašanje vsebine direktive, ampak za to, kako smo z njo seznanjeni državljani.

Slovenija sicer že med državami, ki so izpolnile minimalno zahtevano kvoto podpisov podpore Evropske civilne pobude right2water - Pravica do vode. Iz Slovenije naj bi do zdaj prišlo 6395 glasov podpore prek spleta in prek 3000 glasov podpore v fizični obliki, na papirju.

"Ne gre za to, da bi plašili slovenske ljudi, kaj se bo z vodo dogajalo, ampak je pomembno to, da želimo odprte karte, da so nam jasno predstavljeni argumenti in da se izpelje javna razprava, saj je vprašanje vode, ki je strateška dobrina, naša pravica in javno dobro, vprašanje, ki zadeva vse prebivalce", je poudaril prof. dr. Toman.

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Navodila za župnije ob smrti svetega očeta

Z veliko žalostjo se Cerkev na Slovenskem pridružuje žalovanju vesoljne Cerkve ob slovesu svetega očeta Frančiška. Da bomo te žalostne, a svete trenutke doživljali kot ena družina Božjih otrok, v ...

Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Umrl je sveti oče.

Zjutraj je umrl papež Frančišek z rojstnim imenom Jorge Mario Bergoglio, so sporočili iz Vatikana. Papež je še včeraj ob praznovanju velike noči pozdravil okoli 35.000 vernikov, ki so se zbrali na ...

Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media) Urbi et orbi 2025 (photo: Vatican Media)

Papež: Blagoslovljeno veliko noč!

Današnjo mašo na Trgu sv. Petra v Vatikanu je daroval kardinal Angelo Comastri, ki je prebral tudi papeževo pridigo. Sveti oče je v njej poudaril, da Kristus ni ostal ujetnik smrti. Ne moremo iz ...

p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia) p. Tomaž Mikuš, jezuit (photo: Aleteia)

Veliki petek kot povabilo k sočutju, ki spreminja 

V jutru velikega petka, ko so v ospredju žalovanje, premišljevanje o preizkušnjah, trpljenju, pa tudi možnosti, ko se ob odpovedih lahko še bolj odpremo Bogu ter postanemo razpoložljivejši za ...