Molitev v radijski kapeli
Molitveni nameni za mesec januar
Slovenija | 02.01.2013, 18:48
V prvem mesecu leta, ki se začenja, nas papež Benedikt XVI. vabi k molitvi, da bi v tem letu vere kristjani poglobili svoje poznavanje Kristusove skrivnosti in z veseljem pričevali za dar vere.
Po svetu narašča število ljudi, ki jim hoja za Kristusom ne predstavlja več življenjske usmeritve in jim njegovo vstajenje ni več vir upanja in tolažbe. Zapiranje cerkva, upad nedeljskih obiskov maše, pomanjkanje duhovniških in redovniških poklicev: vse to so samo zunanji pokazatelji notranje izvotljenosti vere. Zato sveti oče v tem letu vere vabi vse nas, naj si prizadevamo globlje vstopiti v skrivnost Kristusa in na novo odkrivati darove, ki jih črpamo iz njegove navzočnosti v zakramentih, iz njegove besede v Svetem pismu, iz zgleda svetnikov in iz nauka Cerkve. Ne bi nam smelo biti žal ne časa ne napora za to, da spet najdemo pot do živega stika s Kristusom. Dovoliti mu moramo, da nas oblikuje po svoji podobi. Le tako se bodo spremenile tudi naše družine, župnije, naše skupnosti, šole in delovna okolja. Z življenjem bomo pričevali bolj prepričljivo kot z besedo. Naša osebna vera bo razsvetljevala in navdihovala ljudi okoli nas. Po dejavni in velikodušni ljubezni naj ljudje prepoznajo v nas Jezusove učence.
Misijonski molitveni namen v mesecu januarju pa nas vabi k molitvi, da bi krščanske skupnosti na Bližnjem vzhodu, ki so tolikokrat zapostavljene, prejele od Svetega Duha moč za zvestobo in vztrajanje. Posebna značilnost Bližnjega vzhoda je v tem, da so prav na tem območju nastala vsa tri velika monoteistična verstva: judovstvo, krščanstvo in islam. Na tem delu sveta so se odvijali dogodki, o katerih govori Stara zaveza. Tukaj se je rodil naš Gospod, bil križan in vstal od mrtvih. Krščanske Cerkve na Bližnjem vzhodu varujejo evangelij in pričujejo zanj. Skozi vso zgodovino so pretrpele veliko preganjanj in na žalost se ta zgodovina še kar ponavlja: vera je ogrožena in kristjani so izpostavljeni nasilju. Ponekod tvegajo tudi svoja življenja. Ob vsem tem pa ne smemo pozabiti še na dejstvo, da so stoletja dolgo pripadniki različnih veroizpovedi, na Bližnjem vzhodu in drugod, znali živeti v miru in medsebojni harmoniji. Zato nas sveti oče vabi k molitvi, da bi mirno sobivanje spet postalo naša stvarnost in da bi v težkih časih kristjani vztrajali v zvestobi veri.
Slovenski molitveni namen za ta mesec pa se glasi: da bi se vsi, ki so odgovorni za sredstva obveščanja, zavedali, da mora v njihovem delovanju zvestoba resnici zavzemati prvo mesto. Če je beseda posedovalna in lažniva, nas ločuje od drugih in nas privede v temo samote. Sredstva množičnega obveščanja jo pogosto uporabljajo kot past, s katero lovijo razum in voljo. Kdor bolj vpije, se uveljavi in gospoduje. To je stari zakon, ki je dobil danes v sredstvih javnega obveščanja veljavo nezaslišane moči. Jezus pa ne vpije, niti se noče uveljaviti ali gospodovati: prihaja kot služabnik. S tem povrne besedi njeno vrednost.
Vir: Radio Vatikan