Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Rok MihevcRok Mihevc
Bdenje mladih  (foto: CTV)
Bdenje mladih

Video: Benedikt XVI. mladim: Romarji zaupanja, dobrodošli v Rimu!

Svet | 30.12.2012, 09:37

„Dragi mladi, dragi romarji zaupanja, dobrodošli v Rimu!“ S temi besedami je papež Benedikt XVI. pozdravil mlade, ki so prišli v Rim na 35. evropsko srečanje oz. romanje zaupanja na zemlji, ki ga pripravlja ekumenska skupnost iz Taizéja.

Sinoči so se mladi romarji, bratje in tudi številni Rimljani ob 18. uri zbrali na Trgu sv. Petra, kjer so molili skupaj s svetim očetom. Brat Alois, prior taizéjske skupnosti je papeža pozdravil z besedami, da je tisto, kar vse zbrane združuje, močnejše kot pa tisto, kar jih ločuje. Združujeta pa jih krst in Božja beseda. Ta edinost, ki je resnična, četudi še ni v polnosti dopolnjena, se s skupnim gledanjem Kristusa še poglablja. Brat Roger, ustanovitelj skupnosti, se je zavedal, da je ločenost kristjanov za posredovanje vere ovira. Med seboj spravljeni kristjani so lahko pričevalci miru in občestva, prinašalci nove solidarnosti za celo človeštvo. Temelj za ta korak pa je iskanje osebnega odnosa z Bogom. Sedanji prior je nato še spomnil, da je bilo zadnje pismo brata Rogerja pred smrtjo naslovljeno prav na svetega očeta in da je zagotavljalo željo skupnosti po občestvu z njim. Nazadnje pa je brat Alois omenil še nedavno srečanje v Ruandi. Mladi, ki so se zbrali tam, so želeli, da bratje kot znamenje njihovega upanja v Evropo odnesejo semena. Brat Alois je nekaj teh „semen upanja“ iz Afrike tako izročil svetemu očetu, z željo, da bi lahko zrasli tudi na Vatikanskih vrtovih.

Mlade je med molitvijo nato nagovoril tudi papež. Ponovil je besede, ki jih je leta 1987, ko je se je romanje zaupanja prav tako zaustavilo v Rimu, mladim namenil njegov predhodnik, Janez Pavel II.: „Tudi sam sem poklican biti romar zaupanja v Kristusovem imenu.“ Taizéjsko skupnost je brat Roger ustanovil pred nekaj več kot sedemdesetimi leti. Tja pa še danes prihaja na tisoče mladih, ki iščejo smisel svojega življenja. Brat Roger je romanje zaupanja na zemlji začel, da bi podprl te mlade na njihovi poti do Kristusa. „Neutrudljiv pričevalec evangelija miru in sprave, goreče zavezan ekumenizmu svetosti, je brat Roger vse, ki so prišli v Taizé spodbujal, da postanejo iskalci občestva. V svojih srcih moramo poslušati ta duhovno živeti ekumenizem in se pustiti voditi njegovemu pričevanju naproti ekumenizmu, ki je resnično notranji in duhovni.“ Papež Benedikt XVI. je nato zagotovil zavezanost katoliške Cerkve, da bo nadaljevala z iskanjem poti sprave, ki vodijo k vidni edinosti kristjanov. V tem duhu pa je tudi s posebno naklonjenostjo pozdravil na molitvi prisotne pravoslavne in protestantske vernike.

Taizejski križ romanja zaupanja
Taizejski križ romanja zaupanja © CTV

Sveti oče je nato nadaljeval, da Kristus tudi mladim današnjega časa zastavlja vprašanje, namenjeno njegovim učencem, kaj pravijo, kdo je on. Kristus od vsakogar pričakuje odgovor, ki ne bi izhajal iz prisile ali strahu, temveč iz globoke svobode. Z odgovorom na to vprašanje, bo vaše življenje dobilo močnejši smisel, je zatrdil papež. Odgovor pa se skriva v veri in ljubezni do Boga in drugih. Benedikt XVI. je mladim zaželel, da bi v teh dneh v Rimu dopustili, da bi v njihovih srcih zorel „da“ Kristusu. Pri tem jim lahko pomaga zlasti tišina, ki pri taizéjski molitvi zavzema osrednje mesto. „Včasih zlo in trpljenje nedolžnih v vas ustvarita dvom in nemir. Reči 'da' Kristusu tako lahko postane težko. A ta dvom iz vas ne naredi nevernikov! Jezus v evangeliju ni zavrnil moža, ki je rekel: 'Verujem, pomagaj moji neveri'.“

„Da v tem boju ne bi izgubili zaupanja, vas Bog ne pusti same in osamljene.“ Vsem daje radost in tolažbo v občestvu Cerkve, je nadaljeval papež. Novo izkušnjo Cerkve pa bodo mladi dobili tudi v teh dneh v Rimu. Sveti oče jih je povabil, da odkrijejo svojo soodgovornost za Cerkev, zlasti ko se bodo vrnili na svoje domove.

Mladi na trgu sv. Petra
Mladi na trgu sv. Petra © Marko Veršič

Nato je spregovoril še o pesmi, ki ima pri taizéjski molitvi prav tako pomembno mesto: „Pesem je opora in edinstveni izraz molitve.“ Ko pojejo, je mlade spodbudil papež, naj se odprejo tudi njegovemu upanju. Po tem ne bodo razočarani. Kristus jih ne odteguje svetu, ampak jih pošilja tja, kjer primanjkuje svetlobe, da bi jo prinesli oni: „Da, vsi ste poklicani biti majhne svetilke za tiste, ki vas obkrožajo. Tako boste s svojo vero pomagali, da se bo razširilo zaupanje na zemlji.“

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...