Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Predsedniški kandidati Pahor, Zver, Türk (foto: Izidor Šček)
Predsedniški kandidati Pahor, Zver, Türk

Česa si predsednik republike ne sme dovoliti

Slovenija | 09.11.2012, 09:53

V zadnjih pogovorih s predsedniškimi kandidati dr. Milanom Zverom, dr. Danilom Türkom in Borutom Pahorjem smo govorili o vlogi Slovenije znotraj Evropske unije in zveze Nato, vprašali pa smo jih tudi, česa si predsednik države ne sme dovoliti in po čem si bodo zapomnili iztekajoči se predsedniški mandat.

Stopnja suverenosti se je z vstopom v evroatlantske povezave zmanjšala, vendar nam je po drugi strani bistveno bolje zagotovljena stopnja varnosti, kot če bi bili popolnoma svoj sistem, je opozoril dr. Zver. „Z vstopom v Evropsko unijo smo prišli v pravno politični okvir, ki zagotavlja slovenskim državljanom varnost in mir ter tudi blaginjo in demokracijo kot tisto največjo vrednoto. Slovenski narod še nikoli ni živel v nekem mednarodnem okolju, v katerem bi mu bila zaščitena svoboda, demokracija in tudi njegov vsestranski razvoj.“

Da Slovenija še ni do konca zaživela svoje suverenosti, pa je opozoril dr. Türk. „V vsakem primeru se mi zdi, da je velik prostor za uveljavljanje slovenske suverenosti znotraj mehanizmov Evropske unije. Mi suverenosti nismo izgubili. Smo pa dobili možnost in na nek način odgovornost, nalogo, da jo definiramo na nov, 21. stoletju primeren način. Za to moramo poskrbeti. Pri tem pogrešam razpravo in našo vnemo, pri čemer seveda razumem še nekaj: na mednarodni ravni lahko nastopate prepričljivo, če imate red v domači hiši, to je osnovno.“

Da se suverenost Slovenije z vstopom v Evropsko unijo in Nato ni zmanjšala, trdi Pahor. „Zagovarjam to, da če se bo Evropa v prihodnje povezovala in poglabljala, Slovenci ne izostanemo iz teh procesov, da smo zelo ambiciozni akter teh procesov. Če bodo v prihodnje Združene države Evrope, naj bo Slovenija sestavni del teh Združenih držav Evrope. Slovenija je tudi članica Nata. Zavzeli smo se za to, da bomo sestavni del neke kolektivne varnosti in mislim, da je to še vedno relevantna institucija za kolektivno varnost, tudi slovensko.“

Na vprašanje, česa si predsednik države ne sme dovoliti, je dr. Zver opozoril, da na mednarodni ravno zagotovo ne srečevanj s politiki, ki prejemajo nenehna opozorila pri kršenju človekovih pravi. „Seveda pa je potrebno paziti tudi na domačem terenu. Potrebno je delovati v skupno dobro, v dobro vseh državljank in državljanov, ne biti politik na mestu predsednika republike.“

„Predsednik republike ne sme dovoliti, da bi v Sloveniji prišlo do hudih kršitev človekovih pravic ali da bi zdrsnili kakorkoli na pot avtoritarne oblasti. To se mogoče sliši teoretično in neverjetno, a v Evropi je danes veliko nervoze in veliko populizma, tako da ni odveč ta skrb,“ pa je dejal dr. Türk. Pahor je dodal, da si ne sme dovoliti nič, kar je nezakonito. „Za predsednika republike je zelo pomembno, da poskuša s svojimi ravnanji in s svojimi izjavami spodbujati optimizem, vero med ljudmi v prihodnost te družbe in države. To pa lahko počne na tak način, da opominja, spominja, krepi tisto, kar nam je skupnega.“

Prisluhnite pogovorom s predsedniškimi kandidati.

Slovenija, Politika
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...