Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Soočenje predsedniških kandidatov (foto: Izidor Šček)
Soočenje predsedniških kandidatov

VIDEO: Predsedniški kandidati Pahor, Türk in Zver na soočenju Radia Ognjišče

Slovenija | 08.11.2012, 08:00

Radio Ognjišče je pred nedeljskimi volitvami pripravil javno soočenje predsedniških kandidatov. Na vprašanja o izhodu iz krize, o pomenu Slovenske vojske in o pomenu katoliške Cerkve so pred obiskovalci v dvorani in poslušalci pred radijskimi sprejemniki, odgovarjali vsi trije predsedniški kandidati dr. Danilo Türk, dr. Milan Zver in Borut Pahor.

Kandidati so najprej na kratko komentirali izid volitev v ZDA. V nadaljevanju so predstavili svoje poglede na ukrepe za izhod iz krize. V drugem delu smo kandidatom zastavili vprašanja, ki so jih posredovale poslušalke in poslušalci, tretji del je bil namenjen odnosu Cerkev-država, četrti pa podpornikom. Barbara Brezigar, Boštjan Žekš in Franci Kek so povedali, zakaj bodo v nedeljo volili za Milana Zvera, Boruta Pahorja in Danila Türka. Soočenje, ki je trajalo 90 minut, je zaokrožil polurni pogovor s komentatorjem dr. Hubertom Požarnikom.

 

Kandidati o vlogi predsednika države pri reševanju Slovenije iz krize

Pahor je prepričan, da Slovenci sebi pripisujemo preveliko breme odgovornosti za razmere, v katerih smo se znašli. "Za položaj predsednika republike se potegujem, da se ne bi brez potrebe znova rodila neka iluzija, da bi s padcem nepopularne vlade, nobena ne bo popularna v tem času, rešilo vse probleme. Da bi se tej vladi pomagalo, da ne bi prišlo do politične krize in da bi z nekim premierjem dosegli sodelovanje med vlado in opozicijo," je dejal. Zver ocenjuje, da so nekatere reforme nujne, saj smo v Sloveniji od začetka krize sprejeli le en konkreten ukrep za rešitev nastalega položaja - zakon o uravnoteženju javnih financ. Pri tem je po njegovem zelo pomembna tudi drža predsednika države. "Praktično vsi predsedniki v Evropski uniji, vseh držav, kjer se soočajo s krizo in pripravljajo reforme za izhod iz krize, pomagajo vladam in poskušajo tvoriti skupno fronto v tem spopadu s krizo, razen pri nas. Prepričan sem, da predsednik republike ni storil dovolj, ko je bil še čas, da bi se pogovarjali in dogovorili," je opozoril. Türk upa, da bo doseženo razumevanje glede ravnotežja prihodnjih proračunov, poslancem, ki ga imajo trenutno na mizah, želi, da bi bila njihova pogajanja uspešna. Ocenjuje, da je vlada dobro pristopila k pogovorom o pokojninski reformi in reformi trga dela, oba projekta tudi podpira. A tu sta še zakona Slovenskem državnem holdingu in o ustanovitvi tako imenovane slabe banke. "Bil bi za to, da se poskuša doseči razumevanje, ki bi zakona popravilo na tak način, da bi dobili dovolj široko podporo." Aktualni predsednik države meni, da se Slovenija s pametnimi rešitvami lahko izogne bankrotu. Da je finančna in gospodarska kriza pri nas rešljiva, je dejal Pahor, a po njegovem ne smemo zaiti v politično krizo. Zver je ob tem omenil vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo in spomnil, da so se politični vrh in prvaki strank glede tega najprej strinjali, a ker so si nekateri premislili, Slovenija zdaj plačuje dražji denar.

Kandidati o umiku vojakov iz kriznih žarišč

Glede umika vojakov iz mednarodnih mirovnih misij je Zver dejal, da bi bil ta umik neodgovoren. „Slovenija ima določene obveznosti, saj z vojaki in časniki, ki gredo na tovrstne misije, sprejme določeno odgovornost in tveganja. Vendar, da bi Slovenija vnaprej umaknila vojake iz vseh kriznih žarišč na svetu, pa bi bilo to neodgovorno.“ Türk se zavzema za postopen umik iz Afganistana, medtem ko meni, da je naša prisotnost na Balkanu še naprej pomembna. „Na Balkanu je naša prisotnost še naprej potrebna in zato se zavzemam, da tam tudi ostane.“ Pahor pa je poudaril, da se zmanjševanje obrambnega proračuna ne more nadaljevati v nedogled, saj bi s tem lahko ogrozili državno varnost. „Naša varnost zavoljo krčenja izdatkov za obrambne namene ni ogrožena, v tem smislu moramo razumeti tudi pomen naših misij na tujem.“

Dr. Milan Zver
Dr. Milan Zver © Izidor Šček

Dr. Danilo Türk
Dr. Danilo Türk © Izidor Šček

Borut Pahor
Borut Pahor © Izidor Šček
Kandidati o ljubezni do domovine

Zver je na vprašanje, kako vzpodbuditi mlade, da bodo čutili večjo pripadnost do domovine, odgovoril, da je veliko v vzgoji otrok, tudi v šolah. „Predvsem šola, ki je ostala edina obvezna institucija v sodobni družbi, bi morala temu posvetiti veliko večjo pozornost. Kot minister sem uvedel to, da so morali javni zavodi obvezno izobesiti zastavo, s tem so izrazili spoštovanje do tega osrednjega nacionalnega simbola. Dajem tudi pobudo, da se zakon o himni dopolni tudi z drugo tako imenovano domoljubno kitico Prešernove Zdravljice, da tudi na tak način izrazimo pripadnost svoji domovini. Domovina pomeni ljubezen do svojega družbenega in naravnega okolja, državljanska kultura pa je nekoliko širši pojem, ki pa vključuje tudi domovinsko kulturo,“ je dejal Zver.

Pahor je na vprašanje poslušalcev, kako si bo prizadeval za ohranjanje slovenskega jezika, poudaril, da je jezik pomemben. „Mislim, da bi lahko v šolah storili več, da bi brez sramu poskušali vzgojiti pripadnost do zastave, do himne, tudi do institucij, do predsednika republike. Reči moram, pa ne zato, ker mislim, da bom jaz na sliki, ampak, če bi bila slika predsednika republike v šolah, ne bi bilo nič narobe,“ je povedal Pahor in dodal, da bi se dalo na teh področjih narediti veliko več. Idejo o izobešanju slike predsednika republike v šolah je pozdravil tudi Türk, ki je na vprašanje, kakšen je njegov odnos do države in kako gleda na potezo posameznikov, ki so v Dražgošah grb na slovenski zastavi prešili z rdečo zvezdo dejal: „Moj odnos do zastave je izjemno spoštljiv in zastavo Republike Slovenije, ki je bila izobešena ob osamosvojitvi spoštujem, nisem zato, da bi se karkoli spreminjalo, kot veste takšni predlogi so bili.“ Glede Dražgoš pa dodal, da „tja pridejo ljudje, ki imajo različne poglede, imajo svoj odnos do simbolov, ki jih je dala naša zgodovino, to je treba razumeti in treba je vedeti, da je razlika med uradnimi izobešanji zastav, ki morajo biti narejena tako, kot velevajo pravila in kot zahteva domoljubje, in uporabo drugih simbolov, ki jih prinaša tradicija. Tudi te je treba razumeti in biti do njih strpen.“

Predsedniško soočenje je vodil Alen Salihović, pridružile pa so se mu še novinarki Helena Škrlec in Tanja Dominko ter voditeljica Mateja Feltrin Novljan.

Prisluhnite soočenju.

Soočenje predsedniških kandidatov
Soočenje predsedniških kandidatov © Izidor Šček

Podporniki predsedniških kandidatov
Podporniki predsedniških kandidatov © Izidor Šček

Predsedniški kandidati ob prihodu v dvorano
Predsedniški kandidati ob prihodu v dvorano © Izidor Šček

Predsedniški kandidati pred soočenjem
Predsedniški kandidati pred soočenjem © Izidor Šček

Slovenija, Radijski utrip
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...