Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Meta PotočnikMeta Potočnik
Slovesna sveta maša na Ponikvi (foto: Jože Potrpin)
Slovesna sveta maša na Ponikvi

Na Ponikvi in Slomu so se srečali kmetje iz vse Slovenije

Slovenija | 14.10.2012, 20:12

Kmetje iz vse Slovenije so poromali k svojemu zavetniku Antonu Martinu Slomšku. Najprej so se zbrali pri sveti maši na Ponikvi, ki jo je daroval pater Ernest Benko. Sledila je akademija pred hišo našega prvega blaženega na Slomu, kjer je zbrane nagovoril zgodovinar Stane Granda.

Pater Benko se je v pridigi med drugim ustavil pri našem izobraževalnem sistemu. "Današnja šola se zelo trudi, da bi otrokom dala veliko znanja. Veliko je umnih ljudi, a niso modri. Vsi tožimo, v kakšnih časih smo. Postajajo zelo resni, za nekatere prav hudi. Sprašujemo se, zakaj smo prišli tako daleč. Mislim, da zato, ker je bilo preveč znanja in premalo modrosti. Znanja, kako se polastiš tuje lastnine, in modrosti, ki bi rekla, da to ni dobro, ne zate, ki kradeš, ne za narod, ki mu pripadaš, kaj šele za vero, če si vernik," je poudaril. Ob tem je omenil, da je imel velikokrat v življenju priložnost občudovati modrost preprostih ljudi, ki ji rečemo zdrava kmečka pamet.

Zdravo kmečko pamet je omenjal tudi Granda. V teh kriznih časih je po njegovem pomembna predvsem modrost, naj trošimo toliko, kot imamo. Granda je sicer poudaril, da ni države oziroma človeške družbe brez kmetijstva. Zanj je kmečko vprašanje eno najtežjih tako v zgodovini kot sodobnosti. Zapleteno je, ker je hkrati gospodarsko in družbeno. "Njegovo družbeno pogojenost dodatno zapleta dejstvo, da kmet ni bil nikoli odvisen samo od pameti, znanja in dela, ampak vselej in to v veliki meri tudi od narave. Te nikoli ne bomo mogli povsem obvladovati, vedno bo močnejša od nas," je dejal. Kot je dodal, v svetu in tudi pri nas prevladuje prepričanje, da je ključno vprašanje za uspeh kmetovanja velikost kmečke posesti, organizacija kmetijske proizvodnje in posluh za potrebe trga.

dr. Stane Granda
dr. Stane Granda © Jože Potrpin
A prepričan je, da so časi, ko je bil kmet samozadosten, čeprav po njegovem to v resnici tudi nikoli ni bil, saj je bilo treba vsaj kakšno stvar kupiti ali zanjo zamenjati lasten pridelek, za vselej minili. Po besedah Grande je za slovensko kmetijstvo najbolj usodno mnenje, da je možno kmetovati samo tam, kjer ima nekdo v lasti ali najemu površine, ki so velike sto in več hektarjev, kar je prava veleposest. Po tej poti, tako Granda, Slovenci ne bomo daleč prišli, ker imamo premalo zemlje. "Bistvo kmeta in kmetovanja je individualna lastnina zemlje, individualno vodenje kmetije in čustvena navezanost na vse, kar je z njo povezano. Za kmetijstvo bo vselej ključnega pomena zemlja, to je narava in delo, za industrijo pa vselej in samo delo, tudi opredmeteno v strojih in zanje pripravljenih surovinah, ki prinaša zaposlenim plačo in predvsem lastnikom vedno večji dobiček," je bil jasen Granda. Če smo Slovenijo spravili na svet, imamo do nje tudi obveznost. Dati ji moramo namreč gotovo prihodnost, predvsem pa ji vdihniti slovensko dušo poštenja, dela in odgovornosti. "Tega ji manjka, zato je danes slovenskemu kmetu težko," je še ocenil Granda.

Udeležence devetega vseslovenskega srečanja kmetov pod geslom Kjer je Bog doma, tam se uživa sreča vsa, sta nagovorila tudi predsedniški kandidat Milan Zver in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič.

Udeležnci srečanja na Slomu
Udeležnci srečanja na Slomu © Jože Potrpin

Pater Benko se je v pridigi med drugim ustavil pri našem izobraževalnem sistemu. „Današnja šola se zelo trudi, da bi otrokom dala veliko znanja. Veliko je umnih ljudi, a niso modri. Vsi tožimo, v kakšnih časih smo. Postajajo zelo resni, za nekatere prav hudi. Sprašujemo se, zakaj smo prišli tako daleč. Mislim, da zato, ker je bilo preveč znanja in premalo modrosti. Znanja, kako se polastiš tuje lastnine, in modrosti, ki bi rekla, da to ni dobro, ne zate, ki kradeš, ne za narod, ki mu pripadaš, kaj šele za vero, če si vernik,“ je poudaril. Ob tem je omenil, da je imel velikokrat v življenju priložnost občudovati modrost preprostih ljudi, ki ji rečemo zdrava kmečka pamet.

Zdravo kmečko pamet je omenjal tudi Granda. V teh kriznih časih je po njegovem pomembna predvsem modrost, naj trošimo toliko, kot imamo. Granda je sicer poudaril, da ni države oziroma človeške družbe brez kmetijstva. Zanj je kmečko vprašanje eno najtežjih tako v zgodovini kot sodobnosti. Zapleteno je, ker je hkrati gospodarsko in družbeno. „Njegovo družbeno pogojenost dodatno zapleta dejstvo, da kmet ni bil nikoli odvisen samo od pameti, znanja in dela, ampak vselej in to v veliki meri tudi od narave. Te nikoli ne bomo mogli povsem obvladovati, vedno bo močnejša od nas,“ je dejal. Kot je dodal, v svetu in tudi pri nas prevladuje prepričanje, da je ključno vprašanje za uspeh kmetovanja velikost kmečke posesti, organizacija kmetijske proizvodnje in posluh za potrebe trga. A prepričan je, da so časi, ko je bil kmet samozadosten, čeprav po njegovem to v resnici tudi nikoli ni bil, saj je bilo treba vsaj kakšno stvar kupiti ali zanjo zamenjati lasten pridelek, za vselej minili. Po besedah Grande je za slovensko kmetijstvo najbolj usodno mnenje, da je možno kmetovati samo tam, kjer ima nekdo v lasti ali najemu površine, ki so velike sto in več hektarjev, kar je prava veleposest. Po tej poti, tako Granda, Slovenci ne bomo daleč prišli, ker imamo premalo zemlje. „Bistvo kmeta in kmetovanja je individualna lastnina zemlje, individualno vodenje kmetije in čustvena navezanost na vse, kar je z njo povezano. Za kmetijstvo bo vselej ključnega pomena zemlja, to je narava in delo, za industrijo pa vselej in samo delo, tudi opredmeteno v strojih in zanje pripravljenih surovinah, ki prinaša zaposlenim plačo in predvsem lastnikom vedno večji dobiček,“ je bil jasen Granda. Če smo Slovenijo spravili na svet, imamo do nje tudi obveznost. Dati ji moramo namreč gotovo prihodnost, predvsem pa ji vdihniti slovensko dušo poštenja, dela in odgovornosti. „Tega ji manjka, zato je danes slovenskemu kmetu težko,“ je še ocenil Granda.

Udeležence devetega vseslovenskega srečanja kmetov pod geslom Kjer je Bog doma, tam se uživa sreča vsa, sta nagovorila tudi predsedniški kandidat Milan Zver in predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Cvetko Zupančič.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza) S. Simona Brambilla (photo: Francesco Sforza)

Papež imenoval prvo prefektinjo

Papež Frančišek je v svojem pontifikatu na pomembna mesta v Vatikanu imenoval že več žensk, ki so postale tajnice ali podtajnice posameznih uradov. Včeraj pa je prvič žensko imenoval tudi na čelo ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...