Slavi KoširSlavi Košir

Odprtost za življenje pomeni izbrati prihodnost za Italijo

Cerkev po svetu | 26.10.2012, 07:58

Italijanska škofovska konferenca je izdala sporočilo ob 35. nacionalnem dnevu za življenje, ki bo v Italiji potekal 3. februarja 2013, in sicer na temo Porajanje življenja premaga krizo. Italijanski škofje v sporočilu izpostavljajo, da ni ne pravično ne zadostno, da se od družin terjajo še večje žrtve, medtem ko bi potrebovale politično podporo in določeno davčno olajšavo. Mnoge italijanske družine se soočajo s posledicami gospodarske krize, negotovo zaposlitvijo, visokimi življenjskimi stroški, kar povzroča tudi izgubljanje upanja v prihodnost. Rodnost prebivalstva se zmanjšuje, njegovo staranje pa narašča, s čimer se povečuje demografska neuravnoteženost.

"Trenutek, ki ga živimo," pišejo italijanski škofje, "zastavlja resna vprašanja o življenjskem stilu in lestvici vrednot, ki se kaže v razširjeni kulturi. Ponovno je treba potrditi temeljne življenjske vrednote, ponovno odkriti in zaščititi primarne odnose med osebami, predvsem družinske odnose, ki imajo v skladu z dinamiko darovanja svoj poseben in nenadomestljiv pomen za rast osebe in razvoj družbe." Samo v srečanju s ''ti-jem'' se ''jaz'' lahko odpre samemu sebi. Ta izkušnja se nahaja tudi v izvoru življenja in vodi v to, da sem drugemu bližnji, da živim zastonjskost in praznujem z drugimi, da se učim ponuditi nekaj svojega, svoj čas, svojo družbo in svojo pomoč. Sledi te poživljujoče ljubezni najdemo tako v vsakodnevnem življenju kot izrednih situacijah, v katerih je potrebna pomoč, pri čemer škofje spomnijo na potres na severu Italije, kjer se je pokazala solidarnost in podpora mnogih ljudi, ki so znali biti blizu trpečim. V tej in v mnogih drugih situacijah se ponovno potrjuje vrednost osebe in človeškega življenja, ki je nedotakljivo od spočetja naprej. Kriza namreč primatu osebe ni odvzela verodostojnosti, ampak ravno nasprotno, dejavna solidarnost, ki so jo izrazili mnogi prostovoljci, je pokazala na nepredstavljivo moč.

Italijanski škofje izpostavljajo, da vse to spodbuja k pospeševanju kulture življenja, ki sprejema in je solidarna. To smer je nakazal tudi papež Benedikt XVI., rekoč, da bi morda v težavah, s katerimi se srečujejo družine v času krize, lahko pomagala pobratenja med mesti, družinami, župnijami, da bi torej neka družina dejansko prevzela odgovornost in pomagala drugi družini. "Logika daru je pot, na katero je postavljena tudi želja po porajanju življenja, hrepenenje po ustvarjanju družine na rodoviten način, ki je zmožno stopiti k izvoru resnice bivanja, ljubezni in rojevanja." Razpoložljivost za novo življenje, ki je v italijanski kulturi in mladih še vedno močno prisotna, je neločljivo povezana z možnostjo rasti in razvoja: iz tega kritičnega obdobja se ne bomo rešili z zmanjševanjem rojstva otrok ali celo s splavom, izpostavljajo italijanski škofje, ampak s poudarjanjem resnice o človeški osebi, logiki zastonjskosti in velikem daru posredovanja življenja, in to ravno sredi krize. "Podariti in roditi življenje pomeni izbrati pot prihodnosti za Italijo," je še zapisano v sporočilu.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...