Odstop komisarja Dallija še vedno odmeva
Evropska Unija | 17.10.2012, 18:30
V Bruslju še vedno odmeva odstop evropskega komisarja za zdravje in zaščito potrošnikov Johna Dallija. Evropski urad za boj proti goljufijam Olaf ugotavlja, da je Dalli vedel za poskuse pridobivanja finančnih koristi v zameno za svoj vpliv na evropsko tobačno zakonodajo, a ni storil ničesar. Dalli to zavrača in trdi, da je žrtev spletk tobačne industrije.
Po navedbah Evropske komisije se je zgodba začela maja letos, ko se je proizvajalec tobaka Swedish Match pritožil, da je nek malteški podjetnik uporabil svoje vezi s komisarjem, da bi pridobil finančne koristi v zameno za vpliv na načrtovano tobačno zakonodajo. V Bruslju so po prijetju pritožbe pozvali Olaf, naj razišče zadevo. Ta v končnem poročilu ugotavlja, da ni nikakršnega trdnega dokaza o neposredni vpletenosti Dallija. "Kakorkoli že, obstaja pa vrsta nedvoumnih posrednih dokazov, zbranih v preiskavi, ki kažejo, da je bil komisar s temi dogodki seznanjen," je pojasnil generalni direktor Olafa Giovanni Kessler. Kaj je po njegovem problematično? "Komisar Dalli ni storil ničesar, da bi to preprečil, ustavil ali prijavil."
V Bruslju trdijo, da se je Dalli nemudoma odločil za odstop, "da bo lahko branil svoj ugled in ugled Evropske komisije". Kot je ob tem poudarila njena tiskovna predstavnica, so vse ostalo ugibanja. Po njenih besedah so dogodki pokazali, "da protikorupcijski sistem Evropske unije deluje".
Dalli medtem v video posnetku, ki si ga je mogoče ogledati na spletnem portalu Malta Today, odločno zavrača Olafove ugotovitve. Pravi tudi, da je njegov odstop zahteval predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Prepričan je, da je žrtev spletk tobačne industrije. Njegov resor je namreč pripravljal tobačno direktivo, s katero je želela Evropska komisija zmanjšati privlačnost tobačnih izdelkov. "Dejstvo, da ta direktiva v bližnji prihodnosti ne bo ugledala belega dne, koristi tobačni industriji. Prav gotovo s tem niso pridobili državljani Evropske unije," je poudaril.
Dallijev resor bo začasno prevzel komisar za medinstitucionalne odnose in upravo Maroš Šefčovič. Malta mora zdaj imenovati novega komisarja, ki ga morajo potrditi voditelji članic povezave. V Bruslju pričakujejo, da bo Malta to storila v kratkem.