Škofje na sinodi o Gibanju Fokolarov
Cerkev po svetu | 16.10.2012, 08:31 Petra Stopar
Škofje, ki v teh dneh sodelujejo na sinodi o novi evangelizaciji, so imeli v nedeljo popoldne priložnost bolj od blizu spoznati občestveno duhovnost Gibanja Fokolarov.
Med osrednjimi temami so izpostavili življenje evangelija v vsakdanjosti, dialog s kristjani drugih cerkva, z verniki drugih verstev in neverniki ter občestvo med laiki in verniki. To so hkrati nekateri vidiki drugega vatikanskega cerkvenega zbora, ki so na nek način prisotni v Gibanju fokolarov že vse od nastanka leta 1943. Gre za izzive, ki ostajajo odprti in so tesno povezani z novo evangelizacijo.
Na srečanju škofov so govorili o izkušnjah, ki so v teh letih dozorele v Gibanju fokolarov. Kakšna pa je metoda občestvene duhovnosti za oznanjevanje Jezusa sodobnemu človeku? „Metoda ne obstaja. Obstaja pa način, ki je: ljubiti in dati ljubezen na prvo mesto. Ne želimo spreobračati, ali pa osvojiti ljudi za Cerkev, temveč na spoštljiv način ponuditi naše mnenje in našo izkušnjo. Naša izkušnja pa je izkušnja živetega evangelija; v vsakdanjem življenju postaviti v prakso to, kar je rekel Jezus. Seveda so njegove besede v nasprotju z miselnostjo tega sveta, ki prežema tudi številne kristjane. Del te miselnosti je na primer: izogibati se tistemu, ki mi je antipatičen, imeti samo stike s prijatelji in podobno. Na ta način ne živimo evangelija, tudi če mislimo, da ga oznanjamo. Naše besede pa ne vsebujejo življenja. Prav tu je moč, ki bi jo Cerkev morala bolje izkoristiti,“ odgovarja eden od organizatorjev don Helmut Silvers.
Škofom iz vseh koncev sveta je o prispevku, ki ga želi gibanje ponuditi na sinodi, spregovoril nadškof iz Bangkoka na Tajskem msgr. Francis Kovitavani: „V novem tisočletju potrebujemo občestveno duhovnost. Zato nekateri škofje že med seboj poskušajo živeti to duhovnost in potem prenoviti svojo škofijo z življenjem.“ Med udeleženci je bil tudi škof iz Romunije Petru Gergel: „Ta duhovnost edinosti ima zelo pomembno vlogo. Če smo božji otroci, se moramo vsi čutiti zedinjeni. Moje škofovsko geslo: Da bi bili vsi eno zelo odgovarja geslu fokolarinov. Zato bi si rad osebno in skupaj z drugimi prizadeval, da bi gradil ozračje bratstva,“ je še dejal škof Gergel.