Papež Benedikt XVI.
Benedikt XVI. za mir na Bližnjem vzhodu
Cerkev po svetu | 09.09.2012, 17:10
Papež Benedikt XVI. se intenzivno pripravlja na bližnji obisk v Libanonu. Njegova velika želja je, da bi z njim pripomogel k vzpostavitvi tako potrebnega miru na Bližnjem vzhodu. O tem je med drugim danes po molitvi angelovega čaščenja in blagoslovu spregovoril ob srečanju z množico zbrano na notranjem dvorišču apostolske palače v Castel Gandolfu.
Ob evangeljskem odlomku o Jezusovi ozdravitvi gluhonemega, ki smo ga danes slišali pri sveti maši, je papež Benedikt XVI. osvetlil vprašanje naše sposobnosti komunikacije med ljudmi in tudi z Bogom.
„Vsi vemo, da človekova zaprtost in izoliranost nista odvisni samo od njegovih čutil. Obstoja namreč tudi notranja zaprtost, ki zadeva človekovo globoko jedro. To jedro Sveto pismo poimenuje „srce“. In prav to srce je Jezus prišel „odpret“, osvobodit in nas usposobit za življenje v polnem občestvu z Bogom in z ljudmi.“ Zato je sveti oče prepričan, da prav ta kratka beseda „effatà“ - „Odpri se!“, ki jo je Jezus izrekel ob ozdravitvi gluhonemega, v sebi povzema celotno Kristusovo poslanstvo.
„Učlovečil se je namreč zato, da bi človek, ki je zaradi greha postal notranje gluh in nem, postal znova sposoben slišati Božji glas. Božji glas je glas Ljubezni, ki človeku govori na srce. Od njega se človek nauči pristne govorice ljubezni in življenja v povezanosti z Bogom in z ljudmi“, je v opoldanskem nagovoru dejal sveti oče.
V nadaljevanju je spomnil, da „Effatà“ „Odpri se!“ slišimo tudi pri obredu krščevanja, ko se duhovnik dotakne ust in ušes novokrščenca. Obenem moli, da bi le-ta mogel kmalu poslušati Božjo besedo in izpovedovati vero. Po zakramentu krsta namreč človek začne na neki način „vdihavati“ Svetega Duha, Duha, za katerega je Jezus prosil Boga Očeta, ko se je ozrl proti nebu, zavzdihnil in gluhonememu rekel: »Effatá!«, da bi ga ozdravil.
Ob koncu opoldanskega nagovora pred molitvijo angelovega čaščenja, je sveti oče spomnil, da je Božja Mati Marija zaradi svojega edinstvenega odnosa do učlovečene Besede, popolnoma odprta za Božjo ljubezen. Njeno srce je nenehno naravnano k poslušanju njegove Besede. Zaželel je, naj nam Marijino materinsko posredovanje izprosi, da bi mogli vsak dan v veri doživljati čudež «effatà» in tako živeti v občestvu z Bogom ter brati in sestrami.
Pred petkovim potovanjem v Libanon pa je papež nekaj besed namenil tudi tamkajšnjemu ljudstvu.
"Nikakor ne podcenjujem pogosto dramatičnega stanja, ki ga živijo ljudstva na tem področju in predolgo trajajočega trpljenja zaradi nenehnih sporov. Razumem bridkosti številnih prebivalcev Bližnjega vzhoda vsak dan potopljenih v različne oblike trpljenja, ki z nesrečami, včasih celo s smrtjo prizadanejo tako osebno kot njihovo družinsko življenje. Svojo zaskrbljeno misel namenjam tistim, ki so v iskanju mirnega področja zapustili njihovo družinsko in službeno življenje ter sedaj živijo v negotovosti kot begunci. Četudi se zdi, da je težko najti rešitve za različne probleme na tem področju, ne moremo pristati na nasilje in poostritev napetosti. Prizadevanje za dialog ter spravo mora biti prednostna naloga vseh vpletenih strani in ga mora podpreti mednarodna skupnost, ki se vedno bolj zaveda pomembnosti stabilnega in trajnega miru na tem celotnem področju za ves svet."