Umrl tajvanski kardinal Paul Shan Kou-shi
Cerkev po svetu | 23.08.2012, 20:20
Papež Benedikt XVI. je poslal sožalni telegram ob smrti kardinala Paula Shan Kou-shija, ki je umrl v 89. letu starosti. V telegramu se papež spominja kardinalovega dolgoletnega služenja Cerkvi na Tajvanu. Kardinal Paul Shan Kou-shi je bil škof mesta Hwalien in predsednik Lokalne kitajske škofovske konference. Kardinalski zbor sedaj šteje 207 kardinalov, med katerimi je 118 volilcev in 89 kardinalov, ki so presegli starostno mejo 80 let.
Papež Benedikt XVI. vsem duhovnikom, redovnikom in vernikom škofije ter celotni Cerkvi v Tajvanu izreka globoko sožalje in jim zagotavlja svoje molitve. V telegramu je še zapisal, da se pridružuje vsem, ki žalujejo, še posebej jezuitskim sobratom, katerim je pripadal preminuli kardinal. Za konec sveti oče kardinalovo duhovniško dušo „priporoča neskončnemu usmiljenju Boga, našega ljubečega očeta“. Vsem, ki se bodo zbrali na svečanem pogrebu, pa pošilja svoj apostolski blagoslov.
Kardinal Shan Kou-shi se je rodil leta 1923 na Kitajskem. Leta 1946 je vstopil k jezuitom. Študij je končal na Filipinih, kjer je bil posvečen v duhovnika pri svojih 32-ih letih. V 57. letu starosti je postal škof mesta Hwalen na Tajvanu. V času škofovanja je bil imenovan za predsednika komisije za evangelizacijo pri Lokalni kitajski škofovski konferenci. Enajst let pozneje, leta 1991 je bil določen za škofa mesta Koahsiung na Tajvanu. Kardinal Paul Shan Kou-shi se je vedno potegoval za medverski dialog in evangelizacijo. Odprl je novo semenišče na Tajvanu za vzgojo novih duhovnikov. Preko karitativnih dejavnosti je skrbel za revne, bolne, ostarele in tiste, ki so potisnjeni na rob družbe. Leta 1987 je postal predsednik Lokalne kitajske škofovske konference, 21. februarja 1998 pa ga je takratni papež Janez Pavel II. imenoval za kardinala. Leta 2006 so pri kardinalu Shan Kou-shiju odkrili pljučnega raka. Zdravniki so mu predvideli le 4 do 5 mesecev življenja. Kakor je zapisano, se je takrat kardinal vprašal: „Zakaj ravno jaz?“. Vendar je v kratkem spoznal, da samo uresničuje Božjo voljo. Ni se več čutil privilegiranega, da samo zato, ker je kardinal, ne bi smel zboleti. Zaželel si je, da svojo osebno izkušnjo bolezni deli tudi z drugimi. Takrat se ni več spraševal: „Zakaj ravno jaz?“, ampak „In zakaj ne jaz?“. Tako se je popolnoma prepustil Božji volji, in bil zelo vesel, da je lahko s svojim življenjem priča evangelija. Po dolgoletni bolezni ga je Bog poklical k sebi 22. avgusta 2012.
Vir: Radio Vatikan