Slavi KoširSlavi Košir
Afrika (foto: ARO)
Afrika | (foto: ARO)

Pomlad duhovnih poklicev v Aziji in Afriki

Cerkev po svetu | 10.08.2012, 22:43

Kongregacija za katoliško vzgojo zaznava pomlad novih duhovnih poklicev. Pretekli junij je bivši tajnik omenjene kongregacije nadškof Bruguès prisostvoval na zasedanju, kjer so prikazali statistične podatke študentov teologije in filozofije po bogoslovjih. Število fantov v določenih državah sveta v zadnjih desetih letih krepko narašča. In sicer tako po škofijskih bogoslovjih kot po redovnih ustanovah. Največ novih duhovnih poklicev so zabeležili v Aziji in Afriki.

Azijske države, kjer število bogoslovcev neprekinjeno narašča so: Koreja, Japonska, Kitajska, Filipini, Vietnam in Indija. Leta 2000 so azijska bogoslovja štela 25.000 bogoslovcev, leta 2010 pa kar 33.000. Rast poklicev je močno vidna tudi v Afriki. Papeževa neprenehna pozornost do te celine in nedavna Sinoda za Afriko sta obrodili dobre sadove. V zadnjem desetletju je število bogoslovcev krepko naraslo. Afrika trenutno šteje 27.000 fantov, ki so se odločili za duhovniški poklic. Rahel narast navdušenja slediti Kristusu pa je viden tudi v Oceaniji. Čeprav je samo ozemlje bolj redko naseljeno, in je oznanilo evangelija prišlo tja komaj pred kratkim, je možno opaziti rast vere ravno preko števila bogoslovcev. Leta 2000 je Oceanija štela 923 fantov v bogoslovju, deset let kasneje pa 1.060.

Upad števila duhovnikov pa je viden na Bližnjem vzhodu in po Evropi. Vendar imata ti dve geografski pokrajini različne razloge za krizo poklicev. Na Bližnjem vzhodu kristjani bežijo iz svojih držav zaradi neprenehnih napetosti. Tak primer so Sveta Dežela in okoliške države. Tamkajšnji upad bogoslovcev je torej povezan z neprestanim bojem za preživetje. V tem predelu sveta že vsakdo, ki je kristjan, tvega življenje. Še toliko bolj pa tisti, ki je postavljan v ospredje, kot recimo katoliški duhovnik. Zato bogoslovja na Bližnjem vzhodu štejejo le 800 fantov. Sto manj, kot pa pred desetimi leti. V starem svetu, v Evropi pa se srečujemo z drugim tipom krize poklicev. To je kriza vere. Kongregacija za katoliško vzgojo je tako po evropski celini zabeležila 20.500 bogoslovcev, 7.000 manj kot pa je bilo v Jubilejnem letu 2000. Zaradi tega papež Benedikt XVI. brez prestanka kliče k novi evangelizaciji. Del projekta za rast duhovnih poklicev, je tudi leto vero, ki se bo pričelo letos oktobra.

Statistika omenja še Ameriko, tako Južno kot Severno. V obeh je mogoče videti nihanja duhovnih poklicev. Severna Amerika, vključno z ZDA, doživlja rast duhovnih poklicev. Enako tudi Antili. V obeh predelih jih je v zadnjih desetih letih naraslo za več sto. Število bogoslovcev se je edino zmanjšalo v Južni in Srednji Ameriki. Vendar je upad skoraj neznaten. Leta 2000 je Južna Amerika štela 22.000 bogoslovcev, deset let kasneje pa 21.000. Srednja Amerika pa je iz števila 8.430 padla na 8.380. Vsekakor pa Kongregacija za katoliško vzgojo ostaja pozitivna. Kakor je nadškof Bruguès večkrat poudaril, da je spodbujanje duhovnih poklicev »poslanstvo prihodnosti«. Predvsem, ko se dela z mladimi, »se dela za prihodnost in upanje«.

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...