Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Roke, sklenjene v molitvi (foto: Rok Mihevc)
Roke, sklenjene v molitvi

Papež v septembru vabi k molitvi za politike

Slovenija | 01.09.2012, 01:28

V mesecu septembru nas papež Benedikt XVI. vabi k molitvi za politike in za pripravljenost na pomoč najrevnejšim Cerkvam. Splošni molitveni namen se glasi, da bi politiki vedno delovali po načelih poštenosti, osebne integritete in ljubezni do resnice.

Naloga politike je, da ureja in organizira družbeno življenje. Osebe, ki delujejo na tem področju, tako sprejemajo odločitve, ki uravnavajo odnose med posamezniki in skupinami. Kadar pride do družbenih nasprotij, jih politiki rešujejo v demokratičnem dialogu. To je za družbo ključnega pomena. Sveti oče nas ta mesec zato vabi, da bi molili posebej za njihovo poštenost, integriteto in ljubezen do resnice.

Poštenost je nujna, da bi lahko služili skupnemu dobremu, da ne bi delali razlik med skupinami ali posamezniki in da ne bi iskali lastnih koristi. To vključuje tudi aktivno in učinkovito zavzemanje za uboge in odrinjene. Obenem je pomembna solidarnost, ki seže preko ozkih narodnostnih meja. Po načelih integritete morajo politiki delovati, da bi sami predstavljali vzor krepostnega in velikodušnega življenja, v katerem bi se družba lahko prepoznala. Demokracije ni mogoče vzpostaviti s suhim zakonodajnim aparatom, temveč preko demokratične naravnanosti in vedenja državljanov. Ljubezen do resnice pa naj bi politiki iskali v globinah stvarnega življenja. Premagati je treba skušnjavo iskanja drobnih koristi in kratkoročnih rešitev, ki jih zahteva volilna strategija. Resnica je v iskanju največjega dobrega in harmonije za vse ljudi.

Misijonski namen v septembru pa nas vabi k molitvi, da bi v krščanskih občestvih rasla pripravljenost pomagati najrevnejšim Cerkvam z misijonarji, duhovniki, laiki in tudi s konkretnimi viri pomoči. Cerkev je skupnost številnih občestev, razpršenih po vsem svetu. In nekatera med temi preživljajo hude čase, v katerih je težko živeti svojo vero. Ponekod primanjkuje hrane; drugod ljudje živijo v neprestanem strahu pred nasiljem in vojno; spet drugod mladi ljudje ne najdejo zaposlitve; starši otrokom ne morejo omogočiti šolanja; ostarele osebe so prepuščene same sebi; telesno in duševno prizadete osebe ne dobijo ustrezne pomoči. Te in mnoge druge situacije so del dolgega seznama težkih preizkušenj, s katerimi se soočajo ljudje po svetu.

Evangeljski odlomek pripoveduje, kako so učenci na Jezusovo pobudo, naj dajo množici ljudi jesti, odgovorili, da imajo le pet hlebov in dve ribi. A Jezus je to vzel, blagoslovil in pomnožil tako, da so z ostanki napolnili dvanajst košar. Tako tudi sveti oče nas vabi, naj bomo hvaležni in naj delimo z drugimi to, kar imamo. Spodbuja nas, naj obnovimo svojo vero, jo živimo v občestvu z drugimi tako, da odpremo svoja srca in roke ter z najrevnejšimi delimo, kar imamo.

Posebni slovenski molitveni namen v tem mesecu pa je namenjen učiteljem in vzgojiteljem, da bi učencem ne posredovali samo znanja, temveč tudi čut za vse, kar je lepo, dobro in pošteno. Današnja družba namreč ne potrebuje le znanja, da bi bila prihodnost lepša. Bolj kot to mora v sebi ponovno odkriti globlje izvire, ki bodo bogatili naše življenje in celoten svet.

Vir: Radio Vatikan

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...