Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

Nadškof Stres pismo nadškofa Urana prejel z nenavadno dolgo zamudo

Slovenija | 06.08.2012, 16:25

Zgodba o selitvi upokojenega ljubljanskega nadškofa Alojza Urana je v zadnjih tednih ena najpogosteje omenjanih vsebin v različnih slovenskih medijih. Potem ko sta konec julija ljubljanski nadškof Anton Stres in upokojeni nadškof Alojz Uran v skupnem pismu potrdila, da je nadškof Uran iz Vatikana v pokorščini prejel navodilo, naj se začasno umakne iz Slovenije, in predvsem pozvala k ohranitvi edinosti in zaupanja v Cerkvi na Slovenskem, se je v dneh, ki so sledili, v medijih zgodilo vse prej kot to.

Precejšnje pogrevanje zgodbe z mnogimi zavajajočimi in neresničnimi navedbami je povzročilo med verniki še več slabe volje. A dejstvo je, da v Vatikanu za pojasnila niso na razpolago, zato so takšna in drugačna ugibanja o tem, kaj je razlog za selitev nadškofa Urana, nekako logična. Danes pa je eden od spletnih portalov objavil tudi pismo, ki ga je upokojeni nadškof Uran že junija poslal vsem škofom Slovenske škofovske konference. V njem je zapisal, da ni nihče nikoli od njega zahteval test očetovstva in poudaril, da je sam prepričan, da potomca nima in želi to tudi dokazati z DNK ali katerokoli drugo metodo, to je pozneje tudi javno povedal. V vsebino pisma, ki jo je objavil požareport.si, se sicer ne bomo spuščali, saj za objavo besedil, ki niso namenjena javnosti, ampak so zasebne narave, nimamo dovoljenja avtorja pisma. Še vedno pa si prizadevamo, da bi vsaj eden od njiju - bodisi nadškof Uran bodisi apostolski nuncij Juliusz Janusz - o tem spregovoril za naše poslušalce. Za zdaj, žal, brez uspeha.

Ker je požareport.si navajal, da je vsebino pisma dobil od enega od škofov, smo poklicali predsednika Slovenske škofovske konference ljubljanskega nadškofa Antona Stresa in dobili zanimivo informacijo. "To pismo, namenjeno vsem slovenskim škofom, je bilo očitno poslano 20. junija ali kakšen dan pozneje. Nekateri izmed škofov so mi v pogovoru po telefonu omenili, da so prejeli pismo nadškofa Urana, kar me je precej presenetilo, ker tega pisma sam nisem prejel. Prepričan sem bil, da je verjetno nadškof Uran to pismo poslal le nekaterim članom škofovske konference. Čez nekaj dni sem bil pri nadškofu Uranu osebno, tudi on mi je omenjal pismo, ki mi ga je poslal. Povedal sem mu, da njegovega pisma nisem dobil. Oba sva se zelo čudila, kako to, da pismo ni prišlo. On je vztrajal pri tem, da je pismo poslal, jaz sem vztrajal, da pisma nisem dobil. Zato mi je dal še eno kopijo, ki jo je imel pripravljeno na mizi, lastnoročno napisal moje ime in mi kopijo pisma izročil. Tako sem tudi sam prišel do njega. To je moralo biti nekje v začetku julija. Potem sem čez dva tedna, točneje 23. julija, to pismo tudi sam dobil po pošti, poštni žig nosi datum 20. junij. To pomeni, da je bilo pismo dejansko po pošti poslano 20. junija tako kot vsem ostalim škofom in je do mene potrebovalo dober mesec dni. 23. julija sem ga dobil, na pismu je manjkala ena od dveh znamk, ob strani je bilo malo pretrgano. To je moja zgodba o tem pismu."

Vsebine nadškof Stres ni komentiral. A kljub temu se odpirajo nova vprašanja: Kje je pismo potovalo en mesec? Imamo torej tudi v Sloveniji podobno afero kot v Vatikanu, kjer so priča uhajanju dokumentov? Je kriza zaupanja prisotna povsod?

Dodatna pojasnila tiskovnega urada škofovske konference

Tiskovni urad Slovenske škofovske konference je potrdil, da so naši škofje prejeli pismo nadškofa Urana in da ga je nadškof Stres prejel 23. julija, kljub temu, da je odtisnjeni datum na poštnem žigu 20. junij. Škofje pisma ne komentirajo.

Ob tem tiskovni urad še enkrat ponavlja, da zdajšnji ljubljanski nadškof nima nikakršnih pristojnosti nad upokojenim nadškofom Uranom in da je to izključna pristojnost Svetega sedeža.

Tiskovni urad tudi sporoča, da je nadškofa Urana v ljubljanskem kliničnem centru, kamor so ga sprejeli zaradi poslabšanja zdravstvenega stanja, obiskal tudi apostolski nuncij v Sloveniji nadškof Juliusz Janusz. Pri njem je bil 31. julija, to je dan po njegovi hospitalizaciji. Nuncij je nadškofu Uranu takrat zagotovil, da še naprej velja določilo dogovora iz leta 2009 med kongregacijo za škofe in nadškofom Uranom. Nadškof Uran bo zdravstveno oskrbo v Sloveniji lahko iskal, kadar koli in dokler bo potrebno.

Tiskovni urad je še enkrat pojasnil tudi, da Sveti sedež preiskuje cerkvenopravno odgovornost za finančni zlom v mariborski nadškofiji. To je znano že od novinarske konference 8. maja letos v Ljubljani. V času po tem datumu Sveti sedež ni ustanovil nobene nove komisije.

Vir: Katoliška Cerkev

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...