V ZDA mulčijo koruzo
SUŠA: V ZDA mulčijo koruzo
| 26.07.2012, 10:00
Razmere zaradi suše se v Združenih državah Amerike zaostrujejo, prizadetih je že več kot dve tretjini celinskega dela države. Včeraj je tamkajšnje ministrstvo za kmetijstvo stanje naravne nesreče razglasilo v 76 novih okrožjih, ta pa so se pridružila že skoraj 1300-tim okrožjem v kar 31-tih zveznih ameriških državah, kjer je suša hudo ali popolnoma poškodovala pridelek.
V začetku tedna je predsednik Barack Obama zahteval, da ministrstvo za kmetijstvo in njegove službe začnejo izvajati predvidene ukrepe ob takih katastrofah in napovedal tudi nekaj novih potez. Predvsem pa je dal kmetom jasno vedeti, da jih ne bodo pustili na cedilu v tem težkem času saj cenijo njihovo delo in trud v pridelavi hrane in surovin.
Po včerajšnjih podatkih je trenutno kar 45 odstotkov vseh ameriških njiv s koruzo uvrščenih med tiste, ki obetajo zelo slab pridelek, delež slabo obetajočih se posevkov soje pa se je po zadnji oceni povečal na 35 odstotkov vseh površin. Ocene so se poslabšale že sedmi teden zapored, tako slabih podatkov pa v ZDA niso zabeležili že od leta 1988.
Država bo pomagala predvsem na finančnem področju
Po napovedih ameriške administracije bo kmetom v prizadetih okrožjih na voljo tehnična pomoč, programi hitre finančne pomoči ob naravnih nesrečah, pomagali pa jim bodo tudi z znižanjem obrestnih mer za posojila in z moratorijem plačevanja obrokov kmetijskih zavarovanj.
Zaskrbljujoče stanje v živinoreji
Suša se ne pozna samo na njivskih površinah ampak tudi na travnikih in pašnikih. Velike govedorejske kmetije se soočajo s pomanjkanjem krme in paše, zato so primorane zmanjševati črede. Država poskuša pomagati tudi tako, da dovoljuje pašo na nekaterih površinah, ki sodijo med zavarovane. Gre predvsem za mokrišča in površine, ki so vključene v naravne parke, ki jih suša še ni tako prizadela.
Kmetje mulčijo od suše uničene njive koruze
Na nekaterih kmetijah je koruza zaradi suše tako prizadeta, da jo kmetje mulčijo, da bi zavarovali vsaj tisto malo vlage, ki jo je ostalo v tleh. Pri tem se seveda postavlja vprašanje, zakaj take koruze raje ne posilirajo in jo uporabijo kot krizno prehrano na od suše prizadetih živinorejskih kmetijah.
Hrana se bo dražila
Suša se bo najhitreje poznala na cenah žitaric in mleka, z zamikom pa na cenah mesa. Zaradi posledic najhujše suše v zadnje četrt stoletja, pa ekonomisti že napovedujejo višanje cen hrane. Goveje in perutninsko meso, mleko in mlečni izdelki, naj bi se v letu dni v povprečju podražili za štiri do pet odstotkov. Lani se je hrana v ZDA podražila za 3,7 odstotka.