ZDA: Rekordna suša viša cene žit
| 25.07.2012, 12:50
V minulem tednu so cene žit na svetovnih borzah poskočile, najbolj pa so na to vplivale novice iz Združenih držav Amerike, kjer v nekaterih zveznih državah beležijo izjemno sušo. Ta je že prizadela tamkajšnjo pridelavo žit, napovedujejo pa tudi izjemno znižanje pridelka koruze in soje, v Arkansasu pa so govedorejci že prisiljeni nižati stalež živali.
Borzne cene pšenice in koruze so minuli petek dosegle letošnji rekord, ko je bilo za tono pšenice običajne krušne kakovosti na ameriškem trgu potrebno odšteti okroglih 300 EUR. Do začetka tega tedna so tečaji vendarle nekoliko padli, danes pa je za tono pšenice še vedno potrebno odšteti približno 270 EUR. Izjemen, skoraj 50 odstotni porast borznih cen od začetka junija je posledica hude suše, ki vlada v Združenih državah Amerike. Ta se poznala tako v rezultatih žetve ozimnih žit, po napovedih strokovnjakov pa naj bi se še bolj poznala v količini pridelanih jarih žit predvsem pa koruze in soje.
Letošnja pridelovalna sezona naj bi bila v ZDA, po poročanju radia VOA, najbolj sušna po letu 1988, predvsem pridelovalcem koruze in soje pa grozi vsaj za tretjino manjša pridelava od pričakovane. V primeru, da dežja še nekaj časa ne bo, bo škoda še večja. Razmere že vplivajo na cene zalog koruznega in sojinega zrnja, ki so se v zadnjem tednu dvignile za več kot 20 odstotkov.
To so zelo zaskrbljujoče novice tudi za vedno večje število revnih predvsem afriških in bližnjevzhodnih držav, ki se oskrbujejo z ameriškimi žiti, ali pa so jim ta celo donirana v okviru programov pomoči.
Zanimivo je, da je bila Organizacija za prehrano in kmetijstvo pri OZN še maja prepričana, da bomo letos priča zelo dobri letini koruze oziroma velikemu porastu njene pridelave. Minuli petek pa je FAO izrazil zaskrbljenost zaradi rasti cen koruze in soje v ZDA in težav, ki jih v pridelavi pšenice povzročajo visoke temperature in suho vreme v črnomorskih državah.