Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Koordinator papeževega potovanja v Libanon: Pričakovanje narašča

Cerkev po svetu | 22.07.2012, 06:29

V začetku avgusta bodo kristjani na Bližnjem vzhodu pričeli molitveni maraton, ki bo trajal vse bo 14. septembra, ko bo papež Benedikt XVI. prispel na apostolski obisk v Libanon. Istočasno bodo molili maroniti, melkiti, kaldejci, sirski in armenski katoličani ter drugi verniki.

Zadnje dni bo potekala tudi devetdnevnica. Verniki bodo molili svetli del rožnega venca. V vsaki župniji in na vsakem domu pa se bo prižgala sveča – luč, ki bo razsvetljevala Bližnji vzhod. „Pričakovanje pred prihodom svetega očeta narašča,“ je v pogovoru za Radio Vatikan povedal Marwan Tabet, koordinator papeževega potovanja v Libanon. Zlasti veliko je pričakovanje med mladimi, ki so vse pogosteje v skušnjavi, da bi zapustili svojo domovino, saj se že desetletja ponavljajo napetosti, vojne in včasih tudi preganjanja. Zato jih zanima, kaj jim bo povedal sveti oče in predvsem, kakšen je njegov pogled na prihodnost Cerkva na Bližnjem vzhodu.

V Libanonu so prisotni pripadniki štirih vzhodnih Cerkva: maroniti, melkiti, sirski katoličani in armenski katoličani. Naučili so se delovati skupaj kot katoliške Cerkve, je zatrdil Tabet. Njihova navzočnost je pomembna tako na politični, družbeni kot kulturni ravni. Pomembni koraki naprej pa so bili narejeni tudi na poti sodelovanja z drugimi kristjani. Člani raznih skupnosti so v Libanonu našli način, kako lahko živijo skupaj, četudi na mednarodni ravni med njihovimi Cerkvami dialog še niti ne poteka.

Skupaj se sedaj pripravljajo tudi na papežev obisk. V organizacijskem odboru so predstavniki vseh štirih katoliških skupnosti. Pri osrednji sveti maši v Bejrutu, ki bo sicer latinskega obreda, bo sodelovalo sedem zborov. Okoli 300 pevcev, maronitov, melkitov, armenskih in sirskih katoličanov bo skupaj pelo pesmi iz različnih tradicij. Sveti oče bo med svojim apostolskim potovanjem tudi obiskal vse štiri patriarhate. Obenem se bo srečal s predstavniki drugih kristjanov in muslimanov. „Vsi v Libanonu se pripravljajo, da mu izrečejo dobrodošlico in povejo, kaj doživljajo; hkrati pa pričakujejo, da jim bo tudi on povedal, kaj čuti.“ Tabet je prepričan, da kristjani v tej regiji v tem trenutku ne razmišljajo ali so katoličani, pravoslavni ali protestantje. Prej doživljajo, da so vsi na isti ladji, in se sprašujejo, če bo krščanstvo v tem predelu sveta preživelo. „Papežev obisk v Libanonu bo kristjanom povedal, da je Rim z njimi, da je Sveti sedež z njimi in da si skupaj z mednarodnimi silami prizadeva, da bi se vedelo, da Vzhod brez kristjanov ne bi bil pravi Vzhod.“

Vir: Radio Vatikan

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...