Italijanski predsednik po srečanju z Benediktom XVI.
Svet | 14.07.2012, 13:51
Papež Benedikt XVI. se je minulo sredo srečal z italijanskim predsednikom Giorgiom Napolitanom, ki se je tako kot papež udeležil koncerta pod vodstvom Daniela Barenboima. Na večerji s svetim očetom v apostolski palači Castel Gandolfo sta spregovorila o miru v svetu.
Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je povedal, da je srečanje potekalo v vedrem in domačem vzdušju. O dogodku pa je za časopis L'Osservatore Romano spregovoril tudi predsednik Napolitano.
Po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan je omenil je zlasti njuno veliko sorodnost in medsebojno spoštovanje. Skupna jima je poklicanost, da vodita kompleksni stvarnosti. V tem sta si tako na nek način blizu, je dejal italijanski predsednik. Ni skrival, da je njegovo poslanstvo v tem zgodovinskem trenutku kdaj tudi težko in da se mu zdi, da opravlja vlogo mirovnega posrednika. Podobno pa se gotovo pričakuje tudi od papeža. Napolitano je Benedikta XVI. označil kot človeka miru. Spomnil je na vse njegove pozive k miru na Bližnjem vzhodu, kjer se spori še vedno zaostrujejo. Sveti oče lahko naredi veliko prav s svojo naravnanostjo in vztrajnim pozivanjem, je prepričan italijanski predsednik. Dejal je tudi, da je prav njun odnos eden najlepših sestavnih delov, ki so zaznamovali njegove izkušnje v času dosedanjega predsedniškega mandata. Nato se je ustavil še pri odnosih med Svetim sedežem in Italijo. Spomnil je na nepozabno papeževo pismo ob praznovanju 150. obletnice združitve Italije. Seveda se je od njega pričakovalo, da bo napisal nekaj spodbudnih in formalnih misli, vendar pa so bile njegove takratne besede tudi zelo tehtne in so vključevale resno zgodovinsko oceno. Prav to pa dokazuje, kako sta v Italiji država in Cerkev globoko in iskreno povezani.
Giorgio Napolitano je bil sicer tudi med pobudniki sredinega koncerta. Z Danielom Barenboimom ga namreč povezuje osebno prijateljstvo in pa veliko občudovanje. Želel je, da bi tudi papež Benedikt XVI. izvedel za sporočilo o nenasilju in miru, ki ga želi prinesti svetu in za katerega si prizadeva skupaj z West-Eastern Divan Orchestra, katerega je ustanovil pred trinajstimi leti. Gre za mlade umetnike iz Izraela, Palestine, Sirije, Libanona, Egipta, Amerike, Nemčije, Španije in Argentine. Njim z glasbo uspeva tisto, kar vlade in politika še danes ne morejo ponuditi. To pa je po Napolitanovih besedah občutek miru, sodelovanja, deljenja skupnih vrednot kot sta solidarnost in duhovnost.
Vir: Radio Vatikan