Nataša LičenNataša Ličen
Aleš KarbaAleš Karba
Petra StoparPetra Stopar
Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav (foto: ARO)
Kristjani vse bolj množično iz nekaterih držav

Škof Warduni o begu kristjanov iz Iraka

Svet | 12.07.2012, 06:59

V zadnjih mesecih je več kot 5000 krščanskih družin iz mesta Mosul na severu Iraka zapustilo državo. Mosul, ki je štiristo kilometrov oddaljen od Bagdada, je ponovno postalo tarča vsakodnevnega nasilja. V zadnjih šestih letih so v krščanskih skupnostih zabeležili vsaj 69 umorov. Žrtve so bile predvsem mladoletne osebe in študentje. O težki situaciji na Bližnjem vzhodu in o položaju kristjanov v Iraku je za Radio Vatikan spregovoril bagdadski pomožni škof Shlemon Warduni.

"Razmere na Bližnjem vzhodu na splošno niso dobre. In kot vemo vsi, to tudi vpliva na Irak," je zatrdil škof. Irak se sooča z različnimi vprašanji, ki zadevajo vlado, stranke in veroizpovedi. Vse to pa po njegovih besedah negativno vpliva na vso državo. Kristjani, v primerjavi z muslimani, živijo v manjšini, kar pa še poveča njihove težave. "Beg kristjanov je na žalost viden povsod," zatrjuje škof Warduni. Kristjani bežijo iz Mosula, Bagdada in na splošno iz severa države. Tisti iz Mosula se običajno odpravljajo še bolj na sever in nato zapuščajo državo. "V Iraku manjka mir, varnost in priložnost za delo," pravi pomožni škof.

Ob vprašanju, kako to, da politika ne podpira kristjane in da vlada ne ščiti manjšin, škof Warduni odgovarja, da jim obljubljajo mnogo, uresničenega pa je malo. Država sicer zatrjuje, da želi rešiti vse probleme in da želi dobro za vse, a v resnici ni tako. Poleg tega obstaja vrzel tudi med samimi kristjani. Manjka jim edinost, sodelovanje in vzajemna pomoč. Zato pravi: "Moramo se torej povezati, da bi lahko vztrajali ter se na naše težave odzvali z edinostjo in večjo močjo."

Med vojno v Iraku je mnogo kristjanov pobegnilo v Sirijo. Kar pa pomeni, da so te osebe ponovno na begu. Pomožni škof Bagdada je seznanjen z njihovo situacijo in odgovarja, da iz Sirije mnogi bežijo naprej v Turčijo, Jordanijo in Libanon. Nekateri pa so se vrnili domov v Irak. "Veliko iraških kristjanov beži iz enega kraja v drugega, in le Gospod jim lahko pomaga, kajti svet je zaposlen s svojimi stvarmi: kako vladati in komu prodati več orožja," dodaja. Vse to vidi kot zlo vojne, kjer se vsak zanima le zase.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona) Najslavnejši dimnik in najslavnejša galeba (photo: posnetek zaslona)

Spremljajte dogajanje s Trga svetega Petra

Za zdaj je jasno, da so kardinali včeraj prvič volili in papež ni bil izvoljen. Preseneča, da so glasovnice zažgali razmeroma pozno. Glede na izkušnje minulih konklavov, lahko danes prvi dim iz te ...

Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Delo od doma z družbo (photo: pexels) Delo od doma z družbo (photo: pexels)

Kako se spreminja trg dela?

Razmere na trgu dela so že nekaj časa ugodne, zlasti za iskalce zaposlitve, saj brezposelnost že več let vztraja na izjemno nizkih ravneh. Nekatera podjetja so zaradi zmanjšanega povpraševanja ...