Poškodovana jedrska elektrarna v Fukušimi
Za nesrečo v Fukušimi kriv človek
Svet | 06.07.2012, 10:49
Na Japonskem so spet začeli pridobivati jedrsko energijo. Na zahodu države so namreč včeraj zagnali prvi jedrski reaktor, potem ko so po lanski katastrofi v Fukušimi vse reaktorje zaustavili. Hkrati so v Tokiu objavili končno poročilo parlamentarne preiskave v Fukušimi, v katerem piše, da je bila to katastrofa, ki jo je zagrešil človek.
Prehod na ponovni zagon reaktorja se je zgodil le nekaj ur pred objavo končnega poročila parlamentarne preiskave nesreče v jedrski elektrarni Fukušima, ki se je zgodila 11. marca. V njem piše, da nesreča ni bila posledica potresa in cunamija, pač pa jo je zagrešil človek. Poročilo, ki temelji na več kot 900 urah pogovorov z več kot tisoč intervjuvanci, krivi operaterje obrata Tepco ter pristojne vladne organe za netransparentnost in medsebojna tajna dogovarjanja za samozaščito. S tem niso imeli dovolj odgovornosti za zavarovanje življenj ljudi. Oboji so že leta 2006 vedeli za nevarnost potencialnega cunamija, kljub temu pa niso izvedli varnostnih ukrepov iz strahu, da bi prenova prekinila delovanje reaktorjev, poroča Msnbc.com. "Dveh stvari se bodo morali ljudje v prihodnosti resno zavedati o jedrski energiji: da bo ta veliko dražja, saj bo treba graditi v okviru tega, kar se je zgodilo pri Fukušimi. Druga zadeva sta geografija in geologija. Nihče ni pričakoval, da bo tako močan cunami dosegel jedrsko elektrarno in naredil takšno škodo. Sklenemo lahko, da je jedrska energija zelo nevarna – ena napaka lahko povzroči katastrofalne posledice," je za angleško redakcijo Radia Vatikan povedal kolumbijski misijonar, brat Sean McDonagh, ki je znan kot vodilni katoliški glas in je napisal knjigo o prihodnosti jedrske energije. Pravi, da obstajajo alternative jedrski energiji: "Če bi denar, ki so ga ljudje vložili v jedrsko energijo, zdaj preusmerili v alternativne načine energije, kot se bo zgodilo v Nemčiji in na Japonskem. Sam mislim, da je to pot naprej."
Javnost je sicer jedrski energiji vse manj naklonjena; po raziskavi ankete se je želi postopoma znebiti okoli 70 odstotkov Japoncev.