Lahovnik: predčasne volitve bi bile za Slovenijo najslabše
Politika | 18.07.2012, 18:44 Tanja Dominko
Publicist Vinko Vasle je v oddaji Pogovor o izrazil prepričanje, da premier v petek ne bo vezal zaupnice na vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo. Ekonomist dr. Matej Lahovnik pravi, da bi bile predčasne volitve za Slovenijo najslabša možnost, ustanovitelj komunikacijske skupine SPEM Božidar Novak pa glede predsedniških volitev pravi, da pričakuje drugi krog.
Tako pestra je bila tokratna oddaja Pogovor o, v kateri smo slišali tri ločene pogovore. Publicist Vinko Vasle je komentiral razmere v koaliciji in nekatere ukrepe vlade, ekonomist Lahovnik razmere v bančništvu, razpravo o ustanovitvi holdinga, Novak pa se je osredotočil na kampanjo pred predsedniškimi volitvami.
Vinko Vasle tako meni, da je koalicija dovolj trdna, čeprav prihaja do posamičnih solističnih akcij koalicijskih strank. „Gre za notranjo demokracijo, za posamezne interese strank, ki sestavljajo koalicijo. Najšibkejši člen je Karl Erjavec z Desusom, njegova volilna baza je namreč občutljiva na nekatere stvari. To niso samo pokojnine, ampak tudi zadeve, ki segajo v preteklost."Je pa po Vasletovem mnenju pomembna in zgovorna podpora njegove poslanske skupine Desus. Vasle tudi meni, da ima premier Janez Janša prav, da je z omenjanjem petkovega glasovanja o zaupnici vladi stvari zaostril, a je prepričan, da se to ne bo zgodilo, da do glasovanja o zaupnici ne bo prišlo.
Dr. Matej Lahovnik, nekdanji gospodarski minister Pahorjeve vlade, vlado podpira pri njenih reformah. „Menim, da so šli dosedanji ukrepi v pravo smer, vlada pravzaprav ni imela druge izbire kot to, da je skušala v začetku konsolidirati javne finance, zmanjšati primanjkljaj. Metaforično bi rekel, da so morali na ladji najprej zakrpati luknje, da voda ni še naprej vdirala in da ladja lahko pluje naprej.“ Ti ukrepi po njegovem mnenju nikakor ne pomenijo razgradnje socialne države, kot pravijo nekateri, meni pa, da bi do razgradnje socialne države prišlo, če jih ne bi izvedli. „Potem bi se lahko zgodilo, da bi šla Slovenija po poti Portugalske, Grčije, Španije, ko bi nam nekdo od zunaj narekoval še bistveno hujše posege v naš socialni standard, ki bi jih bili prisiljeni sprejeti v zameno za neko mednarodno pomoč.“ Vlada je po njegovem ravnala „racionalno, državotvorno in gre po edini možni poti“. Med nujne ukrepe Lahovnik umešča tudi vpis zlatega fiskalnega pravila v ustavo, o katerem bo parlament glasoval v petek.
Lahovnik pravi, da je bila dokapitalizacija Nove Ljubljanske banke potrebna. „Tudi izkušnje nekaterih drugih držav v Evropski uniji kaže, da so morale države same dokapitalizirati banke, da so jih rešili pred propadom.“ Vlada ni imela druge možnosti, kot da stabilizira stanje v NLB, v naslednji fazi pa mora na pregleden način poiskati strateškega vlagatelja.
Na vprašanje, ali sploh lahko pričakujemo kak interes za nakup deleža v NLB, Lahovnik pravi, da je pomembna cena, drugi pogoj pa je, da država pove, kaj bo naredila z banko. „Če se bo umaknila ali zmanjšala svoj delež, ni nemogoče, da se pojavi kak strateški vlagatelj. Je pa res, da časi za prodajo bank in drugih strateških bank niso najboljši.“
O ustanavljanju državnega holdinga je Lahovnik dejal, da to ne more biti nikakršno presenečenje. „Gre za nov koncept, poskus bolj transparentnega upravljanja z državnim premoženjem, dosedanji se niso obnesli. Glede prenosa slabih terjatev sta ključni dve stvari- po kakšni ceni se bodo slabe terjatve prenesle, nekatere niso vredne nič (Vegrad in podobno), drugo dejstvo pa je, da bodo imele potem verjetno vse banke interes za prenos teh terjatev. Nekaj stvari je torej še odprtih, menim pa, da je prenos slabih terjatev na neko drugo družbo nujen za to, da se okrepi gospodarski sektor, tako se bo namreč lahko odpravil kreditni krč. Vlada nekaj mora storiti, a pomembno je, da so koraki pri prenosu teh terjatev dobro premišljeni.“ O tem, ali bi se kakšna druga vlada bolje znašla v položaju, v katerem smo, Lahovnik pravi, da je prednost te vlade v tem, da ima v državnem zboru trdno večino. „Menim, da je zakon o uravnoteženju javnih financ največji dosežek te vlade do zdaj. Mislim, da bi katerakoli druga vlada imela več težav, da bi spravila tak zakon skozi. Prejšnja vlada je bila veliko preveč notranje razklana za kaj takega. Mislim, da je najslabše, kar bi se Sloveniji lahko zgodilo, da bi se soočila s predčasnimi volitvami ali pa z morebitnimi spori znotraj same vlade.“
Strokovnjak za komuniciranje Božidar Novak pravi, da lahko na tokratnih predsedniških volitvah socialni mediji, kot sta twitter in facebook, odigrajo precej pomembno vlogo. Po drugi strani pa priznava, da je oseben stik z volilci nujen. Po njegovem mnenju je favorit volitev dr. Danilo Türk, „ampak ni nemogoče, da bi ga kdo premagal, lahko se zgodi, da bo aktualni predsednik s kakšno izjavo polariziral volilno telo“ in bi se zgodil njegov poraz. Vsekakor napoveduje drugi krog volitev in omenja možnost ponovitve situacije izpred petih let, ko je o uvrstitvi v drugi krog pri enem kandidatu odločilo le 2.000 glasov. Medtem pa si Vinko Vasle želi, da bi se v drugi krog uvrstila dr. Milan Zver in Borut Pahor. Kot pravi, sicer potem tekma ne bo tako ostra, a za vsebinske poglede bi bilo to pomembno, Türka si v drugem krogu vsekakor ne želi. „Predsednik Türk je tisto, kar je govoril v predvolilni kampanji, v prvem tednu pozabil.“ Omenil je njegovo jasno opredelitev in podporo leve opcije, kar pomeni, da je postal predsednik samo približno polovice državljanov, „kar je slabo“.