Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Papež: Cerkev temelji na Božji milosti, ki presega sile zla

Svet | 29.06.2012, 12:45

Papež Benedikt XVI. je na današnji praznik svetih apostolov Petra in Pavla v baziliki svetega Petra v Vatikanu daroval slovesno mašo, med katero je 43 navzočim nadškofom metropolitom izročil palij. Trije nadškofi pa bodo palij prejeli na svojih sedežih. Sveti oče je sicer odredil spremembe pri podeljevanju teh posebnih zunanjih volnenih znamenj oblasti metropolitov v krajevni Cerkvi.

Papež je v opoldanskem nagovoru na Trgu sv. Petra poudaril, da praznovanje svetih Petra in Pavla predstavlja zgodovino dveh tisočletij krščanstva. Apostola sta poimenovana tudi kot stebra nastajajoče Cerkve, njuno mučeništvo pa je znamenje edinosti Cerkve. O njunem pomenu za krščanstvo pričajo tudi poimenovanja dveh bazilik in osrednjega trga v Vatikanu. Njuno svetlo pričevanje nas opominja na začetke Cerkve v Rimu, ki moli in oznanja Kristusa Odrešenika. Peter in Pavel razsvetljujeta srca vseh vernikov po svetu, da bi hodili po poti vere, upanja in ljubezni. Na tej poti odrešenja je krščanska skupnost, utemeljena na prisotnosti Duha živega Boga, opogumljena, da zvesto sledi Kristusu.“ Ob tem je papež spomnil na simbolno apostolsko vez, ki jo predstavlja palij. Slednje je baziliki sv. Petra dopoldne podelil lani imenovanim nadškofom „Obred predstavlja globoko vez med menoj kot Petrovim naslednikom in vami. To je dvojni zaklad svetosti, ki združuje skupaj edinost in vesoljno Cerkev.“

Papež podelil palij 43 lani imenovanim nadškofom

Iz vseh celin in področij katoliške Cerkve je prišlo 43 novih nadškofov, imenovanih v zadnjem letu, da bi iz papeževih rok prejeli palij, ki je bil shranjen nad Petrovim grobom, in ga bodo sedaj kot znamenje povezanosti s Kristusovim naslednikom odnesli na svoje sedeže ter tako kot Pavel oznanjali evangelij na vseh koncih Zemlje. Kot je papež Benedikt XVI. dejal v nagovoru pri dopoldanski slovesni sveti maši v baziliki sv. Petra, je temeljno sporočilo današnje slovesnosti prizadevanje za polno občestvo.

Ob sklepu slovesne svete maše v baziliki sv. Petra je papež navzoče metropolitanske nadškofe spomnil: »Dragi metropoliti, palij, ki sem vam ga podelil, naj vas vedno spominja, da ste bili postavljeni 'v' in 'za' veliko skrivnost občestva, ki je Cerkev, duhovno zgradbo, zgrajeno na vogelnem kamnu Kristusu, ter v njeni zemeljski in zgodovinski razsežnosti na Petrovi skali. Spodbujeni od te gotovosti, se čutimo vsi skupaj sodelavci za resnico, ki je, to vemo, ena in skladna ter zahteva od vsakega od nas in od naših skupnosti, nenehno prizadevanje v milosti edinega Duha za spreobrnjenje k edinemu Gospodu. Naj nas Sveta Božja Mati vedno vodi in spremlja na poti vere in dejavne ljubezni. Kraljica apostolov, prosi za nas!«

Odslej blagoslov in podelitev palijev ne bo več po pridigi na praznik svetih apostolov Petra in Pavla, ampak ob papeževem vstopanju v baziliko svetega Petra, pred začetkom maše. Tako naj bi se izognili vtisu, da je podelitev palijev zakramentalen obred, je sporočil urad za liturgijo. Poleg tega obred ne bo prekinjal evharistije, kar služi duhovni zbranosti, maša pa bo krajša. S podobno utemeljitvijo je papež Benedikt ob zadnjem konzistoriju prilagodil tudi obred ob postavljanju kardinalov.

Kaj je palij?

Palij je zunanje znamenje polnosti metropolitove službe in obenem izraz edinosti, ki metropolite povezuje s papežem in apostolskim sedežem. Vezan je na osebo vsakega metropolita in ga morajo ob smrti metropolita položiti skupaj s truplom v grob. Metropolita po imenovanju veže dolžnost prositi papeža za palij v treh mesecih po škofovskem posvečenju oziroma po prevzemu škofije, če je že posvečen. Palij je stkan iz volne jagnjet, ki jih na praznik svete Neže, 21. januarja, vsako leto blagoslovijo po pontifikalni maši v cerkvi svete Neže zunaj rimskega obzidja. Ovčja volna metropolita spominja, da mora posnemati Jezusa, dobrega pastirja, ki je odšel iskat izgubljeno ovco in jo prinesel nazaj k čredi, končno pa dal zanje tudi svoje življenje. Metropolit mora biti namreč kot pastir vedno skrben in buden, da mu katere od ovac ne bi raztrgal volk.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...