Sporazum med Svetim sedežem in Črno goro stopil v veljavo
| 22.06.2012, 11:31
Benedikt XVI. je včeraj v avdienco sprejel predsednika Črne gore, Filipa Vujanovića. Predsednik se je zatem sestal še z državnim tajnikom, kardinalom Tarcisiem Bertonejem, in s tajnikom za odnose z državami, nadškofom Dominiqom Mambertijem. Osrednji namen obiska je bila ratifikacija temeljnega sporazuma med Svetim sedežem in Črno goro, ki je bil sicer podpisan 24. junija lansko leto v Vatikanu.
Duh sodelovanja
Kot so sporočili iz Tiskovnega urada Svetega sedeža dokument priznava javno pravno vlogo katoliške Cerkve in njenih temeljnih institucij v civilnem okolju; svobodo in neodvisnost apostolskih dejavnosti ter urejanja zadev, ki so v specifični cerkveni pristojnosti; zagotavlja pa tudi versko svobodo in delovanje na kulturnem, izobraževalnem, pastoralnem in dobrodelnem področju. Med včerajšnjimi pogovori so tudi izpostavili, da sporazum predstavlja »pozitiven razvoj utrjevanja pravne države z demokratičnimi načeli, na katerih Črna gora želi utemeljiti lastno prihodnost«. Poleg tega so si sogovorniki izmenjali svoje poglede na aktualna mednarodna vprašanja in na regionalne razmere. Posebej so se zaustavili ob tem, kako Sveti sedež spremlja Črno goro na poti do evropske integracije. Nazadnje pa so še izrazili željo, da bi ohranili živega duha sodelovanja in konstruktiven dialog o temah skupnega interesa za Cerkev in državo.
Priznavanje verske svobode
Sporazum med Svetim sedežem in Črno goro je včeraj tako stopil v veljavo. Slovesni dogodek sta z nagovori obeležila kardinal Tarcisio Bertone in črnogorski predsednik Filip Vujanović. »Današnji dan je zelo pomenljiv za odnose med Svetim sedežem in Črno goro,« je med slovesnostjo zatrdil Bertone. Obe državi sta prepričani, da priznavanje verske svobode »vsakemu posameznemu državljanu in verskim skupnostim v pravnem okviru pripada neodrekljivim predpostavkam današnje zahodne kulture in je nepogrešljiv pogoj za varstvo človekovih pravic na vseh področjih našega planeta«. Kardinal Bertone je nato poudaril, da namen Svetega sedeža ni zahtevanje privilegijev za katoliško skupnost. Pričujoči sporazum je v službi skupnega dobrega za državo in se zdi glede na »novi politični in družbeni kontekst v Črni gori po spremembah v zadnjih letih primeren ali celo nujen«.
Črna gora – prva večinsko pravoslavna država s takšnim sporazumom
Predsednik Vujanović pa je med slovesnostjo dejal, da sporazum potrjuje odlične medsebojne odnose med državama, ki so bili vzpostavljeni po osamosvojitvi leta 2006. Črna gora s svojim zemljepisnim položajem in zgodovino od vedno predstavlja most med Zahodom in Vzhodom in zagovarja miroljuben ter rodoviten dialog med verstvi in narodi. Vujanović je še dodal, da je posebej pomembno dejstvo, da je Črna gora prva država z večinsko pravoslavnim prebivalstvom, ki je podpisala tak sporazum s Svetim sedežem. S tem pa je potrdila, da je »ekumenska in za rodoviten dialog odprta država«.