Med novimi kardinali je tudi nadškof Dominique Mamberti
Nadškof Mamberti evropskim veleposlanikom: EU mora izhajati iz človeka
Svet | 17.06.2012, 08:28
Sedanji zgodovinski trenutek razodeva, da je v procesu evropskega združevanja nepogrešljiv etični temelj, je prepričan nadškof Dominique Mamberti, vatikanski tajnik za odnose z državami. V minulih dneh se je namreč v Rimu srečal z veleposlaniki pri Svetem sedežu, ki prihajajo iz držav Evropske unije, in sicer ob koncu polletnega danskega predsedovanja Evropski uniji.
Nadškof Mamberti je veleposlanikom dejal, da pot iz krize ne more temeljiti le na iskanju tehničnih rešitev, četudi so te lahko inovativne. Pot iz krize mora izhajati „iz skupnega evropskega ozadja, ki v liku in odgovornosti človeške osebe prepoznava nenadomestljivi vir“. Razvoj Evrope ni mogoč brez središčnega položaja človeka. Pri tem ne gre za uvajanje nekega verskega načela, temveč za „priznanje, da je krščanstvo v izvoru evropske civilizacije“. Po Mambertijevih besedah je za odločno nadaljevanje poti torej nujno, da Evropa izhaja iz človeka. To pa pomeni predvsem podpiranje življenja in družine.
Med najpomembnejšimi izzivi trenutno je tudi prizadevanje za odpravljanje brezposelnosti. Od tega je namreč odvisna možnost ponovnega napredka. Ta problem nima lahke rešitve, vseeno pa tudi ne gre za nemogočo nalogo. Pozitiven izid je v veliki meri odvisen "od razpoložljivosti vsakega posameznika, da bi ponudil nekaj sebe". Evropska unija, ki je povezana le preko trga, je obsojena na propad. Unija, ki pa v središče postavlja človeka in težnje, ki izhajajo iz njegove bogate in dobrodejne tradicije, bo uspela. Kajti obstaja neko obzorje, ki daje vsaki odpovedi razlog in smoter. Nadškof Mamberti je med drugim izpostavil zaupanje, solidarnost in odgovornost. Le-te predstavljajo „ključne besede“, preko katerih je Evropa danes bolj kot kdajkoli prej poklicana, da preverja samo sebe. Te tri vrednote morajo usmerjati tako notranje odnose v Evropski uniji; odnose, ki jih goji z drugimi akterji na svetovnem prizorišču; kot tudi vse, kar zadeva tiste države, ki se potegujejo, da bi postale del EU.
Tajnik Svetega sedeža za odnose z državami je svoj nagovor veleposlanikom iz Evropske unije sklenil z besedami bl. Janeza Pavla II.: „Evropa, ponovno najdi samo sebe. Bodi to, kar si.“ Te besede je Janez Pavel II. izrekel pred skoraj tridesetimi leti, ob koncu svojega romanja v Santiago de Compostela. So spodbuda, ki je še kako aktualna tudi za današnji čas. Njena uresničitev je po Mambertijevih besedah odvisna od tega, koliko bo Evropa zmogla s hvaležnostjo varovati lastne korenine. Zlasti, če bo na konstruktiven in ustvarjalen način ponovno uveljavila krščanske in človeške vrednote, kot so „dostojanstvo človeške osebe, globok čut za pravičnost in svobodo, delavnost, podjetniški duh, ljubezen do družine, spoštovanje do življenja in želja po sodelovanju in miru“.
Vir: Radio Vatikan