Štefan IskraŠtefan Iskra
Andrej NovljanAndrej Novljan
Petra StoparPetra Stopar
Samostan Deir Mar Musa (foto: Wikimedia Commons)
Samostan Deir Mar Musa

Sirijo zapušča jezuitski pater Dall´Oglio

Svet | 14.06.2012, 12:40

V Siriji se, potem ko so Združeni narodi potrdili, da tam divja državljanska vojna, nadaljujejo spopadi. Ker zadnje dogajanje onemogoča njegovo delo, pa državo zapušča jezuitski pater Paolo Dall´Oglio, ki si je vseskozi prizadeval za dialog med kristjani in muslimani.

Ustanovitelj samostana Deir Mar Musa je v Siriji živel več kot 30 let. Dall´Oglio je vedno znova neposredno govoril tudi o političnih težavah. Da ne bi škodoval katoliški Cerkvi v nemirni državi, se je odločil oditi. A kot poudarja, bo še naprej opozarjal na nepravilnosti. "Pri delu mnenj, ki se širijo, gre za manipulacijo. To se vidi po tem, ko nekateri razmere v Siriji omejujejo le na boj proti terorizmu. A lažejo. Žal obstajajo tudi katoliški mediji, ki širijo takšne poglede. Vendar gre za nekaj drugega, gre za sirsko ljudstvo, ki želi postati svobodno," je dejal pater Dall´Oglio, ki priznava tudi, da v tem procesu prihaja do težav. "Sirija je zapletena država, to je povezano z njeno versko in družbeno strukturo. Naprej ji lahko pomaga le mednarodna skupnost," je prepričan. Če se bodo spopadi v Siriji še dolgo nadaljevali, bodo po njegovem zmagali skrajneži. Kot dodaja, bi bil to lahko celo večji poraz za sirske muslimane kot za kristjane.

Ustanovitelj samostana Deir Mar Musa je v Siriji živel več kot 30 let. Dall´Oglio je vedno znova neposredno govoril tudi o političnih težavah. Da ne bi škodoval katoliški Cerkvi v nemirni državi, se je odločil oditi. A kot poudarja, bo še naprej opozarjal na nepravilnosti. „Pri delu mnenj, ki se širijo, gre za manipulacijo. To se vidi po tem, ko nekateri razmere v Siriji omejujejo le na boj proti terorizmu. A lažejo. Žal obstajajo tudi katoliški mediji, ki širijo takšne poglede. Vendar gre za nekaj drugega, gre za sirsko ljudstvo, ki želi postati svobodno,“ je dejal pater Dall´Oglio, ki priznava tudi, da v tem procesu prihaja do težav. „Sirija je zapletena država, to je povezano z njeno versko in družbeno strukturo. Naprej ji lahko pomaga le mednarodna skupnost,“ je prepričan. Če se bodo spopadi v Siriji še dolgo nadaljevali, bodo po njegovem zmagali skrajneži. Kot dodaja, bi bil to lahko celo večji poraz za sirske muslimane kot za kristjane.

Svet, Cerkev po svetu
Ostareli par (photo: Pixabay) Ostareli par (photo: Pixabay)

Ali bom bližnjim v breme? Še lahko živim?

Potem, ko je državni zbor v petek kljub nasprotovanju stroke in velikega dela civilne družbe sprejel zakon, s katerim je uzakonjen samomor za hudo bolne in ostarele, je Glas za otroke in družine ...