Begunci
Obeležujemo svetovni dan beguncev
Slovenija | 20.06.2012, 00:24
Danes obeležujemo svetovni dan beguncev. Splošna opredelitev, ki jo najdemo v Slovarju slovenskega knjižnega jezika, begunca definira kot osebo, ki beži pred nevarnostjo ali neprijetnostjo.
Po zadnjih predstavljenih podatkih Visokega komisariata Združenih narodov za begunce iz leta 2010 je bilo leta 2009 na svetu 43,3 milijona beguncev, kar je največ v zadnjih 15 letih. Hkrati se je na najnižjo raven v 20 letih zmanjšalo število beguncev, ki so se lahko vrnili v državo, iz katere so prebežali. V letu 2009 je največ beguncev prebežalo iz Afganistana, Iraka in Somalije, seveda pa so v letošnjem in lanskem letu prednjačili begunci iz Libije in Sirije. Večina beguncev je na begu več kot pet let.
Za begunce v Sloveniji že deset let skrbi urad Jezuitskega združenja za begunce Slovenije, ki ga vodi p. dr. Robin Schweiger. Ta je v pogovoru za naš radio dejal, da Cerkev beguncem posveča posebno skrb. „Cerkev pomaga vsem, saj se zaveda, da je v tuji deželi ljudem pogosto težko, se ne znajdejo, ne poznajo jezika, so brez podporne mreže prijateljev, domačih, so osamljeni, skratka ranljivi,“ je dejal p. Robin in dodal, da Cerkev za begunce skrbi kot mati za svoje otroke. „Pomaga pa tudi tistim, ki so potrebni pomoči, pa niso člani katoliške Cerkve. JRS - jezuitsko združenje za begunce, ki je mednarodna katoliška organizacija, pomaga vsem ne glede na vero, raso in narodnost.“
P. Robin je med drugim še dejal, da so prav begunci in prosilci za mednarodno zaščito ambasadorji mnogih krivic in trpljenja v svetu. „Krivičnih struktur in težkih ekonomskih situacij, dolgotrajnih vojaških konfliktov in okoljskih katastrof. Treba je reševati vzroke, zakaj ljudje zapuščajo svojo domovino ter svoje domove. V zadnjem obdobju - tako poroča tudi visoki komisariat Združenih narodov za begunce - je vedno več beguncev tudi zaradi klimatskih sprememb in naravnih katastrof. In to je nekaj novega.“
Se pa z begunci ne srečuje samo tretji svet, ampak tudi Evropa in Slovenija. „V naši državi je v letu 2011 mednarodno zaščito zaprosilo 358 prosilcev, a je Republika Slovenija status begunca dala le 24 osebam,“ je povedal p. dr. Robin Schweiger iz Jezuitskega združenja za begunce. Ob tem je še dodal, da v se zadnjih letih povečuje število otrok brez spremstva.