Letalno civilistvo
Papež: letališča odražajo realnost civiliziranega sveta
Svet | 12.06.2012, 11:12
Pastoralni delavci v civilnem letalstvu so se zbrali na 5-dnevnem seminarju v Rimu, k čemur jih je spodbudil Papeški svet za pastoralo migrantov in potujočih. V avdienco jih je sprejel tudi sveti oče, ki je približno sto udeležencem poudaril, da so letališča kraji, kjer se vedno bolj zrcali globalizirana stvarnost našega časa. Zato jih je spomnil, naj se zavedajo svoje poklicanosti, da na letališčih udejanjajo cerkveno poslanstvo.
Na letališčih se srečujejo osebe različnih narodnosti, kultur, verstev, družbenega statusa in starosti, je v nagovoru kaplanom in ostalim pastoralnim delavcem v civilnem letalstvu dejal papež pred začetkom seminarja, ki ga imajo v teh dneh v Rimu.
"Vedno se zavedajte, da ste poklicani, da na letališčih po svetu poosebljate poslanstvo Cerkve, to je približati Boga človeku. Bodite prepričani, da so tudi v naključnih srečanjih ljudje zmožni prepoznati Boga in da je pogosto mogoče, da malo seme pade na dobro zemljo, kar prinašajo bogate sadove." Papež Benedikt je spomnil tudi na težke situacije, s katerimi se soočajo ljudje na letališčih, vključno z migranti brez potrebne dokumentacije, ki nestrpno čakajo ne mejne kontrole zaradi varnostnih protiterorističnih ukrepov. V takih razmerah se na letališčih zlahka izraža kriza vere, saj krščanski nauk in vrednote niti v deželah z dolgo tradicijo cerkvenega življenja ne predstavljajo več oporne točke. Prav zato so pastoralni delavci v civilnem letalstvu poklicani, da veselo novico oznanjajo s prenovljeno močjo. Z besedami, s svojo navzočnostjo, z zgledom in svojim pričevanjem. Čeprav gre zgolj za priložnostna srečanja, se morajo zavedati, da »ljudje lahko prepoznajo Božjega človeka« in da pogosto tudi drobno seme lahko vzklije in obrodi obilne sadove.
Mobilnost in tehnologija, ki se stalno razvijata, iz letaliških poslopij delata okolje, v katerih zaposleni tvegajo, da izpred oči izgubijo bistveno. „Središčni položaj mora imeti človeško bitje in ne učinkovitost ali storilnost. Vsak človeški odnos naj bi bil zaznamovan z ljubeznijo do bližnjega in solidarnostjo. Tudi v tem je vaša navzočnost pomembna in dragocena: je živo pričevanje Boga, ki je blizu človeku; je opozorilo, da ne smemo biti nikoli brezbrižni do tistih, ki jih srečujemo. Spodbujam vas, da bodite svetlo znamenje te Kristusove dejavne ljubezni, ki prinaša vedrino in mir." Sveti oče je nadaljeval z željo, da bi v njih vsakdo lahko našel »sprejemajoče srce, ki je zmožno poslušati in razumeti«. Ljudje naj na letališčih ob njih izkusijo Božjo ljubezen. Posebno mesto v njihovem delu pa naj imajo tudi letališke kapele, ki morajo biti »kraji tišine in duhovnega okrepčila«. Kristus namreč spregovori vsakomur, ki se obrne nanj v zaupanju.
Zavetnica letalskih potnikov je Loretska Mati Božja. To je povezano z izročilom, ki pravi, da so Marijino hišo iz Nazareta v Loreto prenesli angeli. Sveti oče je ob tem omenil še en »let«, kateremu je prav tako bila priča ista hiša. Gre za »let« nadangela Gabriela, ki je Mariji oznanil, da bo postala Mati Sina Najvišjega. Takrat je večnost vstopila v čas. On ni ostal »na višavah«, ampak je postal del radosti in bridkosti ljudi tistega časa in vseh časov. S tem je ljudem povrnil upanje. Oznanjevanje tega, oznanjevanje Jezusa Kristusa, ki je edini Zveličar sveta, je poslanstvo Cerkve v vseh okoliščinah. Nobene družbene spremembe, tudi podiranje meja ali proces globalizacije, ga ne morejo narediti manj nujnega.
Zato je papež poudaril, da imajo posebno mesto tudi letališke kapele, ki morajo biti »kraji tišine in duhovnega okrepčila«.Tema seminarja kaplanov in delavcev v civilnem letalstvu je sicer Nova evangelizacija v svetu civilnega letalstva.