Mednarodni dan proti otroškemu delu

Svet | 12.06.2012, 00:30

Mednarodna organizacija dela opozarja, da je na svetu kar 215 milijonov otrok, ki zaradi revščine vsakodnevno delajo, namesto da bi hodili v šolo. Tudi v Sloveniji je veliko otrok, ki delajo, opozarja vrhovna državna tožilka in predsednica Belega obroča Vlasta Nussdorfer. Slednja pa opaža tudi drugo skrajnost – pomehkužene otroke brez delovnih navad. Obe skupini otrok pa potrebujeta pomoč, meni Nussdorferjeva.

Letošnji mednarodni dan proti otroškemu delu, 12. junij, poteka s pozivom: Naj otroci ne delajo več. Osredotoča se na to, da otrokom zaradi dela niso kršene druge temeljne človekove pravice. Več kot 200 milijonov otrok po svetu je zaradi revščine prezgodaj vključenih v trg dela, prikrajšani so za osnovno izobraževanje in usposabljanje, ki bi njim, njihovim družinam in skupnosti pomagalo iz začaranega kroga revščine. V najhujših primerih trpijo fizično in psihično, kar ima lahko dolgoročne posledice. Gospodarska kriza je priložnost za uveljavitev političnih ukrepov, ki bodo v interesu ljudi, okrevanja gospodarstva in trajnostnega razvoja, pozivajo v Mednarodni organizaciji dela. Gospodarska kriza zato ne bi smela biti izgovor za zmanjševanje prizadevanj za boj proti otroškemu delu.

"Prevzemajo bremena staršev, ki niso kos starševstvu"

Tudi v Sloveniji je veliko otrok, ki delajo, je opozorila vrhovna državna tožilka in predsednica Belega obroča Slovenije Vlasta Nussdorfer. "Pretirano delajo, so žrtve nasilja, otroci staršev alkoholikov in odvisnikov skrbijo za svojo družino, prevzemajo bremena staršev, ki niso kos starševstvu," je poudarila predsednica društva za pomoč žrtvam kaznivih dejanj. Po drugi strani pa Nussdorferjeva pravi, da so problematični tudi otroci brez delovnih navad. Po njenem imajo starejši pomembno vlogo pri seznanjanju mlajših generacij z delom kot vrednoto. „Mladi in starejši si lahko pomagajo. Mladi imajo iskrivost, ideje, starejši imajo veliko znanja, potrpežljivosti. Starejši pa lahko preko staršev na vnuke prenašajo veliko spoznanj, tudi o delu kot vrednoti.“ Po smernicah za ukinitev najhujših oblik otroškega dela do leta 2016, ki ga je mednarodna skupnost sprejela leta 2010, je otroško delo v nasprotju z otrokovimi pravicami. Ob letošnjem svetovnem dnevu naj bi se države in družbe osredotočile na dejavnosti, ki so potrebne, da bi se smernice uresničile. „Pravo otroštvo je, da otrok spozna svoji starosti primerno delo in se nauči prevzemati odgovornost," še meni vrhovna državna tožilka.

Svet