Kaj se lahko Cerkev nauči iz zadeve Vatileaks?
Svet | 08.06.2012, 15:12
Odkar je bil zaradi uhajanja zaupnih vatikanskih dokumentov priprt papežev osebni strežnik, se vsak dan pojavljajo nove teorije. Sveti sedež zavrača različne domneve medijev, da je v ozadju boj za oblast v vrhu katoliške Cerkve. Vatikanski tiskovni predstavnik pater Federio Lombardi skuša vsak dan javnosti predstaviti, kako napreduje preiskava, obenem odgovarja na nemalo vprašanj novinarjev. Oglašajo se tudi kardinali.
Vatikanski časopis L'Osservatore Romano je objavil pogovor z dekanom kardinalskega zbora Angelom Sodanom. Ta je med drugim okrcal medije, saj po njegovem širijo napačne podatke in tako ustvarjajo izkrivljeno podobo Svetega sedeža. Kot je pojasnil, člani kurije in državne uprave dobro sodelujejo, čeprav morda kdo svojih nalog včasih ne izpolni, kot bi moral. "Popolni so le angeli in svetniki v nebesih," je poudaril. Poročanje o razdoru med kardinali ga čudi, to, da imajo različna mnenja, po njegovem še ne pomeni, da so sprti med seboj. "Pogosto se zgodi, da kardinali na sestankih različno glasujemo o zadevah, a vseeno ostajamo prijatelji," je dejal in dodal, da je sveti oče tisti, ki nato dokončno odloči. Po mnenju kardinala Sodana so različna stališča, glede na to, da so kardinali različnih narodnosti in kultur, nekaj povsem normalnega.
Da se Sveti sedež pogumno sooča z afero, je prepričan italijanski katoliški politik Rocco Buttiglione. V njej med drugim vidi priložnost za Cerkev, da se nauči nekaj novega. "Ljudi je mogoče vzgojiti, da težijo k preglednosti. Cerkev se mora naučiti, da si zaupnost in preglednost ne nasprotujeta. Preglednost pomeni, da je treba vse, kar se nanaša na blagor Božjega ljudstva, povedati jasno in o tem tudi razpravljati, seveda v pokorščini in zvestobi do svetega očeta. On je kamen, na katerem je zgrajena Cerkev," je dejal v pogovoru za Radio Vatikan. Buttiglione je prepričan, da mediji niso ravnali prav, ko so objavili osebna pisma Benedikta XVI., obenem krivdo pripisuje nekaterim vatikanskim uslužbencem. "Topovi, ki streljajo proti Cerkvi, so zunaj Vatikana, a strelivo prihaja od znotraj. Tudi v Vatikanu so ljudje, ki so vpleteni v umazane posle. Želimo si, da bi resnica prišla na dan," je še dejal podpredsednik italijanske poslanske zbornice. Upa, da bodo papež in njegovi najožji sodelavci položaj čim prej spravili v red.