Kardinal Sandri predstavil srečanje za prijateljstvo med narodi
Svet | 09.06.2012, 07:33
Kardinal Leonardo Sandri je v Rimu predstavil letošnje srečanje za prijateljstvo med narodi, ki bo potekalo med 19. in 25. avgustom v Riminiju na temo Narava človeka je odnos z neskončnim. Gre že za 33. tovrstno srečanje.
Prefekt Kongregacije za vzhodne Cerkve je poudaril, da letošnja tema kot ponavadi zaobjema posebne notranje zanimivosti, saj ima svoje korenine v človeškem duhu in pričuje o konstitutivnem verskem bistvu našega bitja. Trditev „Narava človeka je odnos z neskončnim“ je jasna in nedvoumna. Prav zaradi tega pa odpira obzorje naših misli, ki so takorekoč škandalozne glede na relativizem, ki se v današnjem času zdi bolj tipičen in domač.
Kardinal Sandri je spomnil na nedavne besede papeža Benedikta XVI. v milanski operni hiši Scala. Ko je papež govoril o potresu na severu Italije, je opozoril na trpljenje, ki ga je prinesla ta naravna nesreča: „Besede iz Schillerjeve pesnitve Oda radosti nam tako lahko zvenijo prazne ali celo neresnične. Nismo prevzeti od strasti, temveč prej ohromljeni od bolečine zaradi tolikšnega in tako zelo nedoumljivega razdejanja, ki je zahtevalo človeška življenja in številne prikrajšalo za njihove domove, bivališča. Tudi domneva, da nad zvezdnatim nebom prebiva dobri oče, se nam zdi sporna. Iščemo Boga, ki ne kraljuje nekje daleč, ampak vstopa v naše življenje in naše trpljenje. Ne potrebujemo nestvarnega govora o Bogu, ki je daleč, in o bratstvu, ki ni obvezujoče. Iščemo Boga, ki je blizu. Iščemo bratstvo, ki sredi trpljenja podpira drugega in nam tako pomaga iti dalje.“ Te besede svetega očeta so po kardinalovem mnenju povezane z letošnjo in preteklimi temami srečanja za prijateljstvo med narodi. Vedno gre za slutnjo Boga, ki je blizu in ki osvobaja človeka skozi zgodovino.
Letošnje srečanje tako ne bo predstavljalo nestvarnega govora o Bogu in niti ne o neobvezujočemu bratstvu. Predvsem bo oznanilo o Bogu, ki je blizu, o odnosu, iz katerega izvira pristna svoboda. Bog, Neskončno, se je spustil v našo končnost, da bi ga lahko zaznali z našimi čuti. Zato na nek način že prebivamo v Neskončnem, ki nas neprenehno obvezuje. Sveti Pavel piše, da je neskončnost izvor in poklicanost človeka, njegov cilj. Bog neprenehno razodeva svojo moč. Tudi tam, kjer sta greh in slabotnost, razliva svoje milosti. „S to vero in upanjem v srcu, se človek zave svoje majhnosti, a kljub temu ohrani pozitivno naravnanost. Vedno znova se dvigne, saj je v Kristusu večji od vsake bolečine in celo od lastne smrti.“ To pa pripelje tudi do dejavne ljubezni, ki je zmožna preoblikovati svet, je nadaljeval kardinal Sandri.
Ta zavest, da človek lahko začne znova po še tako veliki napaki, v vsakič večji ponižnosti in zavedanju o lastni šibkosti, pripelje do prepričanja, ki bo tema srečanja v Riminiju Narava človeka je odnos z neskončnim. V zvestobi evangeliju, ki zagotavlja, da Kristus ve za vse, kar je v človeku, to srečanje vedno poskuša zbližati osebo in Božjo besedo. To pa je tudi pot približevanja neskončnemu. Na tej poti smo vsak dan znova poklicani k osebnemu in skupnostnemu spreobrnjenju.
Vir: Radio Vatikan