Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Bogdan Žorž: Na otrokove potrebe se je treba vedno odzvati! Toda ne s pretiravanjem, saj bomo s tem dosegli prav nasprotno.

| 13.05.2012, 09:55

V drugi majski oddaji Za življenje smo gostili psihoterapevta Bogdana Žorža. Vprašanja za pogovor so zastavljali poslušalci. Pogovarjali smo se o postavljanju meja, kako pri otroku doseči spoštovanje starševskih zahtev, pa o navajanju na kahlico in tudi o prevelikih pričakovanjih glede šolskega uspeha in kako ter kdaj otrokom povedati, da bodo dobili bratca ali sestrico.

Pretiravamo

Na vprašanje mamice, kako povedati, da bomo v družini dobili še enega dojenčka, je Bogdan Žorž med drugim odgovoril: “Ne vem od kod vrinjena ideja, da je treba otrokom čim prej povedati, kako dobimo dojenčka. To je zanj lahko huda obremenitev. Saj ne razume, če mu vse podrobno razložimo. Spolni pouk naj ne bo prezgodaj. Otrok je za to zrel šele, ko tudi sam spolno dozori. Njegov um, razum ni zmožen razumeti, niti ne sprejeti nekaterih spolnih dejstev, na takšen način, kot si predstavljamo odrasli. Če otrok prezgodaj dobi preveč popolne informacije o spolnosti, mu je s tem povzročena velika škoda. Otrok seveda potrebuje določena pojasnila, treba je spoštovati, vzeti resno njegovo radovednost in odgovoriti na njegova vprašanja, toda na takšna, ki jih on razume, in tako, da so čim bolj poenostavljena, slikovita, v obliki prispodob in podobno.“

Norčevanje, posmeh

V sobotnem pogovoru na Radiu Ognjišče s psihoterapevtom Bogdanom Žoržem smo odgovorili tudi na vprašanje študentke, ki je prosila za pomoč v primeru zbadljivk ali posmeha ljudi zaradi telesa. Na splošno je težko odgovoriti, velja pa, da je to resen problem, je poudaril Bogdan Žorž in nadaljeval: „V ozadju tovrstnih težav je vedno odnos do svojega telesa. Mladi ljudje, posebej dekleta ob tržnem izkoriščanju in zlorabljanju idealov lepot, dobivajo popačene predstave. Idealnih lepotic ni. Tudi dekleta, ki tržijo svoje telo, velikokrat trpijo, ker to delo ni lahko. Dekleta plačujejo visoko ceno. Na splošno velja, da tisti, ki zasmehuje nima dobrega odnosa do svojega telesa, se ne sprejema takšnega, kot je. Trpi za ne samozavestjo. Zapomnite si, kdor je zadovoljen s seboj, nima težnje po zbadanju drugih.“

Mamine urice

Zelo dragocena je bila v oddaji izkušnja mlade mamice, ki nam je zaupala: „Pred leti sem, pred rojstvom drugega otroka, v vzgojo vključila posebne urice za starejšo hči. To je bil čas, ki sem ga posvetila le starejši in ji s tem izkazala pozornost, da nihče ne more zapolniti njenega mesta. Ko je prišel na svet še tretji otrok, sem te urice uvedla tudi za drugega otroka in tako naprej. Ko se danes ozrem nazaj, prepoznavam, kako dragoceno je bilo to pri vzgoji mojih otrok. V tisti urici sem z otrokom počela tisto, kar si je sam zaželel. Počasi so se otroci začeli tudi vabiti med seboj. To je danes postalo naša redna praksa in priporočam te urice tudi ostalim.“

Veliko zanimivih vprašanj so v majski oddaji s psihoterapevtom Bogdanom Žoržem zastavljali poslušalci, zato povabljeni k poslušanju posnetka oddaje.

V junijski oddaji pa bomo govorili o stiskah, povezanih s šolskim uspehom. Veste, da poznamo dva tipa značajskega odziva otrok na šolske obveznosti? Nekateri brez težav sprejemajo naloge in učenje, drugi se s tem težje soočajo in se zato zatečejo v zanikanje ali beg pred odgovornostjo. Povabljeni k poslušanju 9. junija.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...