Karitas Evropa o razlogih za finančno krizo
Svet | 19.05.2012, 05:59
"Trajajoče stanje krize, v katerem živimo, nima korenin samo v finančnih razmerah in gospodarski recesiji. To, kar doživljamo, je preobrat predvsem na kulturni in antropološki ravni", je dejal kardinal Robert Sarah, predsednik Papeškega sveta Cor Unum, med otvoritvenim govorom regionalne konference Caritas Europa, ki se je začela v četrtek, 10. maja, v Varšavi na Poljskem. Kardinal je v nagovoru opozoril, da se Karitas pri svoji skrbi za ljudi ne sme usmerjati samo v zagotavljanje materialne podpore in pomoči, ampak prav tako pomagati obnavljati in ohranjati nedotakljivo dostojanstvo, ki pripada vsaki osebi.
Srečanja v Varšavi so se udeležili predstavniki Karitas, ki delujejo v 46 evropskih državah. Razprave so sledile dvema med seboj povezanima temama, in sicer pomoč in migracija, ki bosta ostali v središču dejavnosti evropskih Karitas v letoma 2012 in 2013. Zbrane je nagovoril tudi predsednik Caritas Europa, Erny Gillen, ter poudaril, da mora pomoč na socialnem področju slediti trem načelom: spoštovanje, vzajemnost in odnosi. Po njegovih besedah revščina vodi družbo v kolaps, predstavlja resno nevarnost in je kot taka pravi škandal. Revščine se prav tako ne more sprejeti kot samoumeven del naše družbe. Člani Karitas zato morajo pokazati spoštovanje do vseh oseb, predvsem do najbolj potrebnih, v kolikor so naši bratje in sestre. Spremeniti moramo to družbo, ki je močno naravnana na potrošništvo, ter vlagati v medsebojne odnose; na ta način bomo postali protagonisti velikega preobrata, je zatrdil predsednik Evropske Karitas.
Drugi dan regionalne konference je bil posvečen vprašanjem glede poslabšanja razmer evropskih migrantov. Rečeno je bilo, da osebe, ki zapustijo svojo domovino zato, da bi preživele in našle delo v tem globaliziranem svetu, kjer je možnost potovanja vedno večja, so včasih prisiljene prestati nepredstavljive stvari na poti svojega iskanja boljših življenjskih razmer zase in za svojo družino. Mnogi migranti so namreč žrtve raznih zlorab, trgovine z ljudmi, izkoriščanja pred in med potjo, kar ogroža njihovo fizično in duševno zdravje. Tudi ob prihodu v želeno državo se lahko znajdejo v položaju, ko je njihovo bivanje nelegalno in so prisiljeni vstopiti v izkoriščevalske delovne razmere.
Vir: Radio Vatikan