Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Pater Hilal: Upam, da bo v Siriji kmalu zavladal mir

Svet | 18.05.2012, 18:49

V Siriji je trenutno 200 opazovalcev, ki spremljajo izvajanje izvajanje mirovnega načrta posebnega odposlanca Združenih narodov in Arabske lige za to državo, Kofija Annana. Končno število članov te misije naj bi bilo 300, doseženo naj bi bilo v kratkem. Tisti, ki so že v Siriji, opozarjajo, da sami ne morejo zagotoviti končanja spopadov, poudarjajo, da mora priti predvsem do resnih pogovorov med predstavniki režima Bašarja Al Asada in opozicije. Nemirno državo naj bi kmalu obiskal tudi Annan, kakšne so razmere, pa je v pogovoru za Radio Vatikan povedal jezuitski pater Ziad Hilal, ki živi v mestu Homs.

V Siriji od sredine aprila velja prekinitev ognja, a nasilje v državi kljub temu ne pojenja, kar potrjuje tudi pater Hilal. "Lahko rečem, da so se v Homsu razmere po prihodu opazovalcev Združenih narodov nekoliko izboljšale. A še vedno je slišati strele, večkrat pride tudi do spopadov med obema stranema, torej režimskimi silami in uporniki," je dejal.

Pater Hilal je odgovarjal tudi na vprašanja o položaju kristjanov v Siriji. Pojasnil je, da je v Homsu veliko krščanskih četrti, ki pa so trenutno večinoma prazne. Koga podpirajo? "Veliko je kristjanov, ki podpirajo zdajšnjo oblast, veliko je tistih, ki podpirajo opozicijo. So tudi kristjani, ki ne podpirajo ne ene ne druge strani, ampak želijo le preživeti. Kristjani v Siriji se torej v ničemer ne razlikujejo od ostalih državljanov: živijo ta trenutek, te razmere," je pojasnil. Da o sovraštvu do kristjanov v Siriji za zdaj ne moremo govoriti, medtem ocenjuje tiskovna agencija AsiaNews. Kot poudarja, v leto dni trajajočem nasilju ni bilo slišati o napadih islamskih skrajnežev na katero od katoliških cerkva. Dodaja, da so odnosi med kristjani in muslimani dobri, pri čemer se sklicuje na zanesljive vire. V zadnjem času je bilo sicer veliko slišati tudi o nasilju nad kristjani v Siriji, a so v agenciji AsiaNews prepričani, da gre predvsem za posledico vojnega ozračja in brezpravnosti v številnih predelih države.

Veliko ljudi, tako kristjanov kot tudi muslimanov, po besedah patra Hilala beži v mirnejše dele Sirije, številni se zatekajo v sosednje države, med drugim v Libanon. "Za konec nasilja bi bil potreben sporazum med zdajšnjim režimom in opozicijo," je prepričan, ob tem pa dodaja, da je problem, ker se strani še nista začeli pogajati.

Kakšna prihodnost čaka Sirijo? Pater Hilal ne želi ničesar napovedovati. "Najprej je treba končati provokacije medijev in intervencije iz tujine, ki Siriji ne pomagajo," je poudaril. Meni, da bi lahko Združeni narodi veliko naredili, če bi bolj pritisnili na sprte strani in spodbudili pogajanja. Upa, da bosta v Siriji kmalu zavladala mir in varnost.

Svet, Cerkev po svetu
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...