Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Papež sprejel pet novih veleposlanikov in albanskega predsednika

Svet | 06.05.2012, 12:15

Papež Benedikt XVI. je v petek sprejel poverilna pisma petih novih veleposlanikov pri Svetem sedežu. Prihajajo iz Etiopije, Malezije, Armenije, z Irske in s Fidžija. V svojem nagovoru je sveti oče poudaril, da nas globalizacija sicer zbližuje, vendar pa nas tudi vabi, da bi bili bolj pozorni do tistih, ki trpijo.

Papež se je ustavil ob težavah, ki jih v mnogih državah povzroča revščina preteklosti in sedanjosti. Mednarodno skupnost je povabil, naj se s pravičnostjo in solidarnostjo sooča z vsem, kar ogroža človeka, družbo in okolje. Kot je dejal v nadaljevanju, množična preseljevanja v mesta, oboroženi spopadi, huda lakota in bolezni, zaradi katerih trpi toliko prebivalstva, na dramatičen način širijo revščino, ki danes dobiva nove oblike. Svetovna ekonomska kriza vodi vedno več družin v vedno večjo negotovost, osamljenost zaradi izključenosti je v porastu. Kadar revščina obstaja sočasno z velikim bogastvom, nastane občutek nepravičnosti, ki pa lahko postane povod za upore. Zato si morajo države prizadevati, da socialni zakoni ne povečujejo neenakosti in vsakomur omogočajo dostojno življenje. Razvoj držav mora upoštevati osebo v vsej njeni celovitosti in ne zgolj gospodarsko rast.

Za ponovno okrepitev človeškega temelja v družbeno-politični stvarnosti je po papeževih besedah treba biti pozoren še na eno vrsto revščine, in to je revščina, ki nastane zaradi izgube duhovnih vrednot, Boga, kot oporne točke. Gre za izgubo, ki še bolj otežuje razločevanje med dobrim in slabim ter prav tako premagovanje osebnih interesov v povezavi s skupnim dobrim. Papež je pri tem posebej spomnil na mlade, ki se v iskanju nekega ideala obračajo na t.i. umetne raje kot sta droga in potrošništvo. Zato je največja revščina ravno pomanjkanje ljubezni, je poudaril Benedikt XVI.

Ob koncu govora je sveti oče države pozval, naj zagotovijo versko svobodo ter varujejo kulturno in versko dediščino. „Religija nam omogoča, da v drugem prepoznamo brata. S tem, da se vsakemu človeku dopusti možnost spoznati Boga v polnosti svobode, se mu pomaga pri oblikovanju trdne osebnosti, da bo tako postal zmožen biti pričevalec dobrega. Na ta način se bo lahko gradila družba, v kateri bosta zmernost in bratstvo zaustavila revščino in se presegla ravnodušnost in egoizem,“ je še poudaril papež.

Benedikt XVI. v Vatikanu sprejel albanskega predsednika

Papež Benedikt XVI. je v soboto sprejel v avdienco predsednika Republike Albanije, gospoda Bamira Topija. Albanski predsednik se je zatem srečal tudi z državnim tajnikom, kardinalom Tarcisiom Bertonejem ter z nadškofom Dominiquem Mambertijem, tajnikom za odnose z državami.

V pogovoru so omenili sedanje dobre odnose med Svetim sedežem in Republiko Albanijo. Dotaknili pa so se tudi drugih tem, kot je odnos med cerkvenimi in civilnimi skupnosti v Albaniji, vprašanje medverskega dialoga ter o prispevku katoliške Cerkve na področju vzgoje in socialnih dejavnosti. Med srečanjem so se pogovarjali o prizadevanjih Albanije v smeri popolne pridružitve Evropski uniji. Izmenjali pa so tudi poglede na mednarodno in regionalno stanje, s posebnim poudarkom na sedanji ekonomski krizi.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...