Slavi KoširSlavi Košir
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Nadškofa Stres in Turnšek o zadnjem dogajanju v Cerkvi na Slovenskem

Slovenija | 08.05.2012, 16:10

Ljubljanski in mariborski nadškof, Anton Stres in Marjan Turnšek, sta na novinarski konferenci v prestolnici odgovarjala na vprašanja, ki so se glede Cerkve na Slovenskem v zadnjih dneh pojavila v javnosti. Kot je znano, so mediji poročali, da je Sveti sedež Slovenski škofovski konferenci poslal dekret, naj upokojena nadškofa Franca Krambergerja in Alojza Urana umakne iz javnega življenja, odvzel naj bi jima tudi škofovski palici in prstana. Nadškofa sta ponovila izjavo tiskovnega urada, da trditve o dekretu iz Vatikana ne držijo.

Tiskovni urad je že v prvem odzivu zanikal, da bi Slovenska škofovska konferenca v zvezi z omenjenima nadškofoma prejela dekret glede umika ali sankcij. A mediji so v sporočilu za javnost zaznali nekaj nejasnosti. Te sta poskušala pojasniti nadškofa Stres in Turnšek ter generalni tajnik Slovenske škofovske konference Andrej Saje. Med drugim je bilo poudarjeno, da je bila odločitev o umiku nadškofov Krambergerja in Urana ter škofa Jožefa Smeja iz Slovenske škofovske konference sprejeta 26. aprila, ko so se naši škofje zbrali pred vsakoletnim srečanjem s predsednikom države. "Gospoda nadškofa Kramberger in Uran sta imela še do nedavnega posebno funkcijo. Nadškof Kramberger je vodil slovensko liturgično komisijo do 26. aprila letošnjega leta, potem komisijo za pripravo bogoslužnih knjig. Nadškof Uran je vodil slovenski katehetski urad, tudi do 26. aprila letos. Pomožni škof Smej pa je vodil slovenski ekumenski svet, tudi do 26. aprila letos. Na ta dan je bila narejena zadnja sprememba glede odgovornosti škofov za posamezna področja, to so komisije in različni odbori," je povedal Saje.

Prebrani pismi nadškofov Urana in Krambergerja

Nadškof Stres je na novinarski konferenci najprej prebral pismo svojega predhodnika, nadškofa Urana, ki so mu nekateri mediji očitali očetovstvo. "Potem ko sem se zaradi načetega zdravja in zmanjšane sposobnosti za vodenje ljubljanske nadškofije odpovedal tej nalogi, sem svojemu nasledniku obljubil, da mu bom po svojih močeh pomagal še naprej, in to sem tudi delal. Kasneje pa so prišle strožje zahteve povezane z vprašanjem očetovstva, kakor navaja članek v Dnevniku danes, 8. maja. Navajam: 'Po neuradnih informacijah iz cerkvenih krogov, zaradi spora s Svetim sedežem, ki je od njega zahteval, da ugodi zahtevi po ugotavljanju očetovstva.' Te besede niso resnične. Od nikogar nikoli nisem dobil zahteve po ugotavljanju očetovstva. Ob tem izjavljam, da so domneve o mojem očetovstvu neutemeljene," je zapisal nadškof Uran.

Nato je pismo, ki ga je posredoval nadškof Kramberger, prebral njegov naslednik, nadškof Turnšek. "Z upokojitvijo, 3. februarja 2010, sem se odpovedal vodstvu slovenske liturgične komisije in z imenovanjem novega predsednika te komisije mi je ugasnilo tudi članstvo v Slovenski škofovski konferenci. S tem pa se umikam tudi v zasebno življenje," je zapisal nadškof Kramberger.

Kaj je z odvzemom škofovskih palic in prstanov?

"To je ena novinarska raca, ki se dobro sliši. Če ni res, se vsaj dobro sliši," je glede odvzema škofovskih palic in prstanov nadškofoma Uranu in Krambergerju dejal Saje. Po njegovih besedah ni nikakršne osnove za takšne domneve. "Edina možnost, da insignije škof izgubi, je laizacija. Torej postavitev nazaj v laiški stan. Kot se lahko duhovnik postavi nazaj v laiški stan, tako se lahko tudi škof. In v tem primeru izgubi pravico nositi insignije," pa je pojasnil nadškof Turnšek.

Nadškof Stres o pogodbi z Vegradom o obnovi Betnave

Na novinarski konferenci so se dotaknili tudi Vegradove obnove Betnave. Nadškof Stres je povedal, da ne more sprejeti nobene odgovornosti za dejanja, ki so bila predmet kriminalistične preiskave. Po njegovih besedah je bila pogodba med mariborsko nadškofijo in omenjenim velenjskim podjetjem, ki jo je podpisal, korektna in v skladu z interesi nadškofije, da se ta kompleks uredi. "Tista pogodba je nesporna. Jaz ne vidim tam nobenega napačnega koraka. Tudi ne vem, zakaj bi nosil posledice za to, če se ta pogodba ni izpolnjevala. Če bi bila pogodba realizirana, bi bila danes Betnava že obnovljena in bi vse teklo normalno. Moram poudariti, da je nadškofija Maribor, potem ko ni prišlo do realizacije pogodbe, tudi sama vložila ovadbo proti Vegradu," je poudaril nadškof Stres.

Kako naprej?

"Cerkev ima v vsakem primeru dolžnost, da oznanja Kristusov nauk, zato ker nismo poklicani oznanjati svojega nauka. Tudi ne samo tega, kar mi uspemo živeti, ampak smo poklicani oznanjati Jezusa Kristusa. Bodi prilično ali neprilično, smo grešniki ali smo svetniki. Temu se Cerkev ne bo mogla odpovedati in se ne more odpovedati. Torej naredili bomo vse, kar lahko, da bi se ta zunanja podoba Cerkve popravila," je glede nadaljnjih korakov še dejal nadškof Turnšek.

Tiskovni urad je v prvem odzivu zanikal, da bi Slovenska škofovska konferenca prejela dekret iz Vatikana. A mediji so v sporočilu za javnost zaznali nekaj nejasnosti.

Nadškof Stres je novinarjem povedal, da ne more sprejeti nobene odgovornosti za dejanja, ki so bila predmet kriminalistične preiskave v zvezi z Vegradovo obnovo Betnave. Po njegovih besedah je bila pogodba med mariborsko nadškofijo in omenjenim velenjskim podjetjem, ki jo je podpisal, korektna in v skladu z interesi nadškofije, da se kompleks Betnava uredi. Zanikal pa je navedbe medijev, da je dejal, da je bila pogodba zakonita. Nadškof Stres je prebral tudi izjavo nadškofa Urana, ki je zapisal, da ni nikoli od nikogar prejel nobene zahteve po ugotavljanju očetovstva in da so domneve o njegovem očetovstvu neutemeljene. Nadškof Stres obžaluje, da mora upokojenega nadškofa braniti pred temi domnevami.

Slovenija, Cerkev na Slovenskem, Politika
Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin) Škof Jamnik je obiskal Ljubhospic (photo: s. Emanuela Žerdin)

Sveti večer v Ljubhospicu in v domu za ostarele

Na sveti večer je škof Jamnik maševal v domu starejših v Štepanji vasi. Ob 20. uri pa je bila polnočnica v hospicu v Ljubljani, kjer ekipa zaposlenih in prostovoljcev oblikuje lepo praznovanje za ...

Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt) Družina zbrana ob jaslicah kot jo vidi umetna inteligenca (photo: Chatgpt)

Takega večera mnogi narodi ne poznajo

Pred nami je prvi sveti večer. Podoben je drugim večerom, a vseeno je zelo drugačen. Je večer, ko se že veselimo jutrišnjega praznika – rojstva Jezusa Kristusa. Stara slovenska navada je, da nocoj ...

Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS) Svetlana in Arif Sulejmanovič (photo: osebni arhiv AS)

Drži me za roko, ko bom odhajala

Našega decembrskega gosta in letošnjega jubilanta, ki mu tako na videz kot po živahnosti duha zlahka prisodimo četrtino let manj, že od majhnih nog spremlja sprejemanje različnosti in Božjih ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...