P. Knavs: Cerkev bi lahko bila krasno znamenje upanja in znak, da se stvari vendar rešujejo drugače
Slovenija | 04.05.2012, 14:27
Na oškodovanje vernikov in nad propadom gospodarskih družb povezanih z mariborsko nadškofijo se je z že drugim javnim pismom odzval p. Bogdan Knavs. Slovenske škofe je ponovno pozval k jasnemu opravičilu, kaznovanju krivcev in poplačilu škode na račun cerkvenega premoženja.
„Čutim moralno dolžnost, da vam znova pišem in izrazim mnenje, ki ga z menoj delijo tudi številni duhovniki in verniki, ki so mi v tem času pisali ali pa smo se osebno srečali, da namreč zgolj obžalovanje zaradi kršenja 'načel konservativnega in varnega gospodarjenja' po našem globokem prepričanju vendarle ni dovolj,“ je v ponovnem javnem pismu poudaril p. Bogdan Knavs v pogovoru za naš radio pa poudaril: „Napake so se gotovo vedno dogajale, saj smo vsi, tudi v Cerkvi, samo ljudje in mislim, da je to še najmanj tragično in nam to ljudje tudi najmanj zamerijo. Mislim, da ljudje od nas pričakujejo, da takrat, ko je treba priznamo, povemo, se opravičimo in mislim, da tudi človek iz osebne spovedi ve, da je takrat vseeno lažje iti naprej.“
P. Knavs v pismu tudi kot rešitev predlaga vzpostavitev posebnega cerkvenega solidarnostnega sklada za poplačilo delničarjev, v katerega bi vpleteni vplačali svoje osebne dohodke. „Gotovo je naša naloga, da tukaj vsaj nekaj popravimo in tem ljudem nekaj povrnemo.“
Komisija pravičnost in mir pri Slovenski škofovski konferenci se je sicer odzvala na prvo pismo p. Bogdana Knavsa. Ta se je strinjala, da je bilo poslovanje mariborske nadškofije neprimerno in v nasprotju z načeli varnega gospodarjenja. V drugi točki so zapisali, da so med ljudmi, odgovornimi za nastali položaj, škof ordinarij, nadškofijski ekonom, zbor svetovalcev in gospodarski svet mariborske nadškofije.
P. Bogdan Knavs je na vprašanje, kako bodo vsi ti dogodki, ki pretresajo Cerkev vplivali na t. i. novo evangelizacijo dejal: „V današnjih časih, ko je toliko pesimizma, ko se mi zdi, da gre vse navzdol bi bila lahko Cerkev krasno znamenje upanja in znak, da se stvari vendar lahko rešujejo drugače. In potem bi tudi ta nova evangelizacija imela bistveno bolj ugodne temelje. Dokler pa teh stvari ne bomo uredili, se pa bojim, da ni razlogov za pretirani optimizem.“