Bogdan Žorž: Manj JAZ, več MI
Slovenija | 17.04.2012, 09:50 Nataša Ličen
V aprilskem pogovoru s psihoterapevtom Bogdanom Žoržem smo govorili o ideologiji individualizma ter o pasteh potrošništva, ki se jih še ne zavedamo povsem. Pogovarjali pa smo se tudi o aktivni družini.
Pomembnost prenašanja kulturnega in verskega izročila
Ker smo v odmevu največjega praznika, smo oddajo začeli z vprašanjem pomembnosti verskega obrednega podoživljanja. Psihoterapevt Žorž je razmišljal: „Živimo v občutljivem obdobju, ko nas je potrošništvo skoraj povsem preželo. Poseglo je v vsa področja, tudi tja, kjer si tega ne predstavljamo, na primer na področje verskih običajev. Obiskovanje trgovin spreminjamo v rituale, v nove obrede. Ne obiskujemo jih več samo zato, ker moramo kupiti kruh ali čevlje, ki jih nujno potrebujemo.“ Psihoterapevt Bogdan Žorž še razlaga: „Obisk trgovskih centrov postaja ritual, ki nadomešča stare običaje. Je to napredek? Človek je bitje, ki obrede nujno potrebuje. Brez tega v realnem okolju ne more delovati kot socialno bitje. Zato se vprašajmo, kakšni so obredi naše družine. Opuščamo tradicijo, ker to pač ni v modi? Tudi psihologija se vse bolj zaveda velikega pomena obredov v vsakdanjem življenjskem ritmu. Toda ne vsakršnih.“
Čut za solidarnost
Na vprašanje, kako je trenutno z ideologijo individualizma, psihoterapevt Bogdan Žorž odgovarja: „Pogosto berem, tudi slišim, da smo na dobri poti, skoraj že ven iz individualizma. Priče smo obratu - od jaz k mi. Zaznati je odmik od zadovoljevanja le lastnih potreb k obratu v skupnost, v sožitje, v sobivanje. Individualizem je v zatonu. Vedeti pa moramo, da je ta proces počasen, zgodi se postopoma in bo viden šele čez nekaj generacij.“
Vzgoja notranje discipline
„Tudi to, verjeli ali ne, je povezano s potrošništvom,“ pravi psihoterapevt Žorž. „Problem je v izgubi občutka za potrebe. Vzgoja otrok za življenje v potrošniškem svetu je vzgoja za krepitev in ohranjanje pristnega stika z njegovimi notranjimi potrebami. Želje otrok so neizmerne. Zato jih učimo prepoznavanja, kaj v resnici potrebujejo in kaj so le želje? Vzgoja je, da se otrok uči in se postopoma tudi zmore odreči stvarem, ki jih ne potrebuje ali si jih ne more privoščiti. Potrebno je, da se nauči izbire.“