Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik
Dr. Jože Ramovš (foto: ARO)
Dr. Jože Ramovš

Zmote so plod bolnega navdušenja

| 11.04.2012, 08:57

V aprilskem pogovoru z antropologom prof. dr. Jožetom Ramovšem, ki ga gostimo enkrat na mesec, smo se ob liturgičnih vsebinah velikega četrtka pogovarjali o zmotah, o bolnem navdušenju in o izdajah med soljudmi. To temo smo izbrali v želji osvetliti njene pasti, da bi bilo tovrstnega ravnanja med nami čim manj.

Navdušenje, tema, s katero smo začeli pred mesecem, je v oddaji velikega tedna še kako na mestu. Ko smo navdušeni za rast, za dobro, za lepo pri drugih, za razvoj, zlasti za razvoj boljšega razumevanja med nami, je to naša največja moč. Prof. Ramovš pravi: „Navdušenje je duša človeškega razvoja, ki nas pelje naprej. Če pa je usmerjena v nepravo smer, je bolno navdušenje lahko največja zavora. Poznate rek, da če se najboljše stvari pokvarijo, le-te najbolj smrdijo?“

Kaj je bolno navdušenje?

„Če pogledamo komunizem, nacizem,“ razlaga prof. Ramovš, „je bilo to močno bolno navdušenje za red, za ureditev družbe. Ko človek v velikem duhovnem poletu, z vso dušo, hoče delati najboljše, se dela Boga in takrat ubija sebe in s tem tudi Boga, ki je človeka ustvaril. Bog je z ljudmi od stvarjenja naprej tako solidaren, da je nepreklicno povezan z njegovo svobodo, tudi v slabem.“

Ljudje delamo zmote v navdušenju za dobro

Na primer, zakaj se med zakoncema po dvajsetih letih odnosi skvarijo? Prof. Ramovš odgovarja: “Zmota je hujša od hudobije. Če hočemo drugega popraviti, nam to ne bo uspelo, lahko le svoje navdušenje za dobro spremenimo v bolno navdušenje. Edina rešitev, ki jo je Bog pokazal na veliki četrtek in veliki petek, je, moli, da bi bili vsi eno. Molimo in ne pridigajmo. Ko delamo hudo drugim, delamo hudo sebi. Rešili se bomo samo, ko bomo nosili bremena drug drugega.“

Vsako napako, zmoto, ki jo naredimo, je treba plačati. Tudi pri osebnostni rasti in medsebojnem bivanju. Plačamo tudi zmote v odnosih. Prof. Ramovš: „Telesne, biološke, tudi umske sposobnosti z leti slabijo, medtem ko duhovne sposobnosti ne slabijo, s staranjem se lahko le še krepijo.“ Zato svojo čudovito sposobnost, ki jo imamo, veselje in navdušenje za lepo v naravi, v soljudeh, uporabljajmo in krepimo. Vest dela še bolj kot razum.

Povabljeni k poslušanju pogovora s prof. dr. Jožetom Ramovšem, kjer boste slišali spodbude, kako prepoznati seme bolnega navdušenja in tako zmanjševati zmote ter izdaje med nami.

Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota) Apostolski administrator škof dr. Peter Štumpf je daroval krizmeno mašo v soboški stolnici (photo: Spletna stran Škofije Murska Sobota)

Škof Štumpf: Kako imeti rad izdajalca?

S krizmeno mašo kristjani vstopamo v praznovanje največjega praznika - velike noči. Med to bogato liturgijo duhovniki obnovijo svoje duhovniške obljube, škof pa posveti sveta olja, s katerimi bodo ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«