Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Marijino svetišče v Šešanu na Kitajskem (foto: Wikipedia)
Marijino svetišče v Šešanu na Kitajskem

Cerkev na Kitajskem potrebuje novo evangelizacijo in dobre škofe

Svet | 28.04.2012, 15:14

„Kitajska potrebuje oblikovane katoliške laike, ki so poklicani k temu, da prispevajo svoj delež širši družbi; potrebuje duhovnike in redovnike, ki bodo podali svoje svetlo evangeljsko pričevanje; potrebuje dobre škofe,“ so zapisali v sklepni izjavi komisije za Cerkev na Kitajskem ter dodali, da evangelizacije Kitajske ni moč doseči tako, da bi žrtvovali bistvene prvine katoliške vere in discipline.

Komisijo je v svoji posebni skrbi za življenje Cerkve na kitajskem leta 2007 ustanovil papež Benedikt XVI. Lani se je osredotočila na vzgojo duhovnikov in redovnikov. Letos pa se je komisija, ki jo sestavljajo voditelji dikasterijev, škofje, duhovniki in redovniki, s pogledom v leto vere, ki neposredno oblikujejo življenje Cerkve na Kitajskem, ukvarjala z vprašanjem oblikovanja laikov. Lotila pa se je tudi težjih vprašanj, s katerimi se srečuje katoliška skupnost v tej deželi, od zahtev entitet, da bi se postavile nad škofe in vodile življenje cerkvene skupnosti do vprašanja nezakonitega posvečevanja škofov, zapiranja nekaterih duhovnikov in škofov ter omejevanja drugih pri opravljanju njihovega pastoralnega poslanstva.

Cerkev potrebuje dobre škofe

V izjavi komisija nadalje izrazi občudovanje moči vere in zvestobe zaprtih in tistih, ki jim omejujejo zaradi zvestobe papežu. Obenem ožigosa druge škofe, ki so se nedavno udeležili nezakonitega posvečenja kandidatov brez papeževe odobritve. Komisija pravi, da to ne postavlja v nevarnost le njihovega kanoničnega statusa, ampak tudi seje zmedo v katoliško skupnost in spravlja v nevarnost tudi vest. „Izziv tega položaja priganja vernike, naj kličejo h Gospodarju žetve in okrepi zavest, da so vsi duhovniki in redovnice, zvesti in svetli v svojem evangeljskem pričevanju, v prvi vrsti znamenje, ki še vedno more spodbujati današnje fante in dekleta, naj hodijo za Kristusom z nedeljenim srcem.“ Končno pa komisija spomni, da bo letošnji 24. maj, god Marije, Pomočnice kristjanov in dan molitve za Cerkev na Kitajskem, za vso Cerkev posebno ugodna priložnost, da bo prosila za moč in tolažbo, usmiljenje in srčnost za katoliško skupnost na Kitajskem.

Izjava tiskovnega urada Svetega sedeža o plenarnem zasedanju komisije za katoliško Cerkev na Kitajskem

Komisija, ki jo je leta 2007 papež Benedikt XVI. ustanovil za preučevanje najpomembnejših vprašanj o življenju katoliške Cerkve na Kitajskem se je petič sešla v Vatikanu od 23. do 25. aprila.

V globoki duhovni bližini z vsemi brati in sestrami v veri, ki živijo na Kitajskem, je komisija priznala darove zvestobe in zavzetosti, ki jo je Gospod podeljeval svoji cerkvi skozi vse preteklo leto.

Udeleženci so pregledali temo oblikovanja vernih laikov tudi v luči leta vere, ki ga je sveti oče napovedal za čas od 11. oktobra 2012 do 24. novembra 2013. Nalogo, h kateri so poklicani katoliški verni laiki na Kitajskem, so podrobno določale besede iz evangelija: „Jezus je napredoval v modrosti, starosti in milosti pri Bogu in pri ljudeh“ (Lk 2,52).

Na prvem mestu morajo vedno globlje vstopati v življenje Cerkve, hranjeni z naukom, v zavesti, da so del katoliške Cerkve in v skladu z zahtevami življenja v Kristusu, za kar je potrebno poslušati Božjo besedo z vero. Iz tega zornega kota jim bo zlasti v pomoč poglobljeno poznavanje Katekizma katoliške Cerkve.

Na drugem mestu so katoliški laiki poklicani, da so sestavni del življenja državljanov in v svetu dela ter s polno odgovornostjo prispevajo svoj delež: da ljubijo življenje in ga spoštujejo od spočetja do naravne smrti; da ljubijo družino in pospešujejo vrednote, ki so lastne tudi tradicionalni kitajski kulturi; da ljubijo domovino kot pošteni državljani v skrbi za skupno dobro. Kakor je dejal stari kitajski modrec: „veliko učenost sestavljajo ponazarjanje plemenitih kreposti, prenavljanje in ostajanje blizu ljudem ter doseganje najvišjega dobrega“.

Tretjič, verni laiki na Kitajskem morajo rasti v milosti pri Bogu in pri ljudeh tako, da gojijo in izpopolnjujejo lastno duhovno življenje kot dejavni člani župnijske skupnosti in da sami apostolsko delujejo tudi s pomočjo združenj in cerkvenih gibanj, ki gojijo trajno oblikovanje.

V tem pogledu je komisija z veseljem omenila, da oznanjevanje evangelija katoliških skupnosti, ki so pogosto revne in brez gmotnih virov, vsako leto spodbudi veliko odraslih, da prejmejo krst. Potemtakem je komisija naglasila, da naj škofije na Kitajskem priporočajo resen katehumenat, prejem obred krščanskega uvajanja ter skrbijo tudi za njihovo oblikovanje tudi po krstu. Pastirji, škofje in tudi duhovniki, naj storijo vse, da bodo verne laike utrjevali v njihovem poznavanju nauka 2. vatikanskega cerkvenega zbora, zlasti v nauku o Cerkvi in družbenem nauku Cerkve.

Vrh tega bo koristno posvečati posebno skrb pripravi pastoralnih delavcev, ki bodo zavzeti za evangelizacijo, katehezo in dobra dela. Celostna formacija katoliških laikov, predvsem na krajih, kjer prihaja do naglega družbenega razvoja in velikega gospodarskega razvoja, je del zavzemanja, da bi naredili krajevno Cerkev živo in cvetočo. Končno upajo na ustrezen odgovor na pojav notranje migracije in urbanizacije.

Po praktičnih napotkih, ki jih je podal in jih bo podajal Sveti sedež vesoljni Cerkvi za plodno obhajanje leta vere, se bodo nedvomno ravnali z navdušenjem in v duhu ustvarjalnosti tudi na Kitajskem. Ti predlogi bodo katoliško skupnost spodbujali, da bodo poiskali ustrezne pobude, da bodo uresničili to, kar je papež Benedikt XVI. zapisal o vernih laikih in družini v svojem pismu katoliški Cerkvi v Ljudski republiki Kitajski v pismu z dne 27. maja 2007. (prim. Pismo škofom, duhovnikom, posvečenim osebam in vernim laikom v katoliški Cerkvi v Ljudski republiki Kitajski, 15–16)

Verni laiki so zato poklicani, da z apostolsko gorečnostjo sodelujejo pri evangelizaciji kitajskega ljudstva. Na temelju svojega krsta in birme prejemajo od Kristusa milost in nalogo, da gradijo Cerkev (prim. Ef 4,1–16).

V času zasedanja so bili nato pozorni na pastirje, zlasti na škofe in duhovnike, ki so v zaporu ali trpijo zaradi krivičnega omejevanja pri delovanju. Izrazili so občudovanje moči njihove vere in občestva s svetim očetom. Molitev Cerkve potrebujejo prav posebej, da bodo gledali na svoje težave vedro in v zvestobi Kristusu.

Cerkev potrebuje dobre škofe. So Božji dar njegovemu ljudstvu za dobro tistih, za aktere opravljajo službe poučevanja, posvečevanja in vodenja. Poklicani so tudi, da dajo razlog za življenje in upanje vsem, s katerimi se srečajo. Od Kristusa dobivajo po Cerkvi nalogo in oblast, ki jo izvajajo v edinosti z rimskim papežem in z vsemi škofi po svetu.

Glede posebnega položaja Cerkve na Kitajskem so pripomnili, da zahteva entitet, ki se imenujejo Eno združenje in ena konferenca, da bi se postavile nad škofe in vodile življenje cerkvene skupnosti, ne popušča. Glede tega ostajajo navodila, ki so podana v pismu papeža Benedikta XVI. (prim. Pismo Cerkvi na Kitajskem, 7), veljavna in dajejo smer. Pomembno jih je upoštevati, da bo obličje Cerkve jasno zasijalo sredi plemenitega kitajskega ljudstva.

To jasnost zatemnjujejo tisti kleriki, ki so nezakonito prejeli škofovsko posvečenje in tisti nezakoniti škofje, ki so opravljali pristojna dejanja ali podeljevali zakramente. S tem si prilaščajo oblast, ki jim Cerkev ni podelila. Zadnje dni se jih je nekaj udeležilo posvečenja škofov, ki jih Cerkev ni odobrila. Ravnanje teh škofov je poleg tega, da je ogrozilo njihov kanonični status, tudi zbegalo vernike in pogosto onečastilo vest duhovnikov in vernih laikov, ki so bili vpleteni.

Nadalje to jasnost zatemnjujejo zakoniti škofje, ki se udeležijo nezakonitega posvečevanja škofov. Veliko teh škofov je medtem pojasnilo svoje stališče in prosilo odpuščanja; sveti oče jim je dobrotno odpustil. Toda drugi, ki so se udeležili takšnega posvečenja, še niso podali pojasnila in zato jih spodbujajo, da to storijo čim prej.

Udeleženci plenarnega zasedanja spremljajo te boleče dogodke pozorno in v duhu ljubezni. Čeprav se zavedajo posebnih težav sedanjega stanja, spomnijo na to, da evangelizacije ni mogoče doseči tako, da bi žrtvovali bistvene prvine katoliške vere in discipline. Pokorščina Kristusu in Petrovemu nasledniku je predpostavka vsake resnične prenove in to velja za vse kategorije znotraj Božjega ljudstva. Laiki so sami občutljivi za jasno cerkveno zvestobo svojih pastirjev.

Kar zadeva duhovnike, posvečene osebe in bogoslovce, je komisija še enkrat razmišljala o pomembnosti njihovega oblikovanja in se razveselila pristne in hvale vredne zavzetosti ne le za to, da skrbijo za ustrezne programe za človeško, intelektualno, duhovno in pastoralno oblikovanje bogoslovcev, ampak tudi za čas za trajno formacijo duhovnikov. Poleg tega so pohvalno omenili pobude različnih ženskih redovnih ustanov za usklajevanje formacijskih dejavnosti za posvečene osebe.

Po drugi strani pa so tudi povedali, da v zadnjih letih število duhovniških in redovniških poklicev opazno upada. težavni položaj priganja vernike, naj prosijo gospodarja žetve ter okrepijo zavest, da sta vsak duhovnik in redovnica, zvesta in svetla v svojem evangeljskem pričevanju, glavno znamenje, ki je še vedno sposobno spodbujati današnje fante in dekleta, da bi hodili za Kristusom z nedeljenim srcem.

Slednjič pa komisija tudi spomni, da bo 24. maj, god Marije, Pomočnice kristjanov in dan molitve za Cerkev na Kitajskem, posebno ugodna priložnost za vso Cerkev, da bo prosila za moč in tolažbo, usmiljenje in srčnost za katoliško skupnost na Kitajskem

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...