Jaka KorenjakJaka Korenjak
Helena KrižnikHelena Križnik

Leto vere in varovanje okolja v središču plenarnega zasedanja škofov v Ekvadorju

Svet | 24.04.2012, 07:35

Obhajanje leta vere in varovanje okolja sta bili glavni temi plenarnega zasedanja Ekvadorske škofovske konference, ki se je sklenilo 20. aprila v Kitu.

Škofje so en dan posvetili obravnavanju teme vere, osebnega pričevanja in posredovanja vere novim generacijam. Razmišljali so predvsem ob apostolskem pismu Vrata vere, s katerim je papež Benedikt XVI. razglasil leto vere, ki bo potekalo med 12. oktobrom letos, ko bomo obhajali 50. obletnico Drugega vatikanskega koncila, in 20. obletnico izida Katekizma katoliške Cerkve 24. novembra prihodnje leto.

Škofje so izrazili svoje zavedanje, da je v svetu korenitih sprememb, kjer je Bog odrinjen na rob, potrebna pristna prenova izkušnje krščanstva v življenju vsakega posameznika. Zato so prepričani, da je leto vere priložnost, „da brez strahu izrazimo svoja prepričanja, pokažemo svojo vero in zmoremo spreminjati svoje življenje, izhajajoč iz Jezusovega odrešenjskega sporočila.“ Škofje dodajajo, da želi Cerkev v Ekvadorju v občestvu s svetim očetom odgovoriti na izzive, ki jih predstavlja današnja družba, da bi bilo tako leto vere leto milosti, ki bi vsakemu verniku omogočilo ponovno odkriti pot vere preko krščanskega pričevanja in preko konkretnosti Gospodove besede. Tako bi spodbujali delovanje za mir, pravičnost in solidarnost na vseh področjih.

Drugo pomembno vprašanje, ki so ga izpostavili škofje, pa je bilo okolje. V pastoralnem dokumentu Skrbimo za naš planet so predstavili nekatere smernice glede kompleksnega področja izkoriščanja rudninskih in naftnih virov, ki je eno od spornih vprašanj v državi. Spominjajo na to, da se vlade, rudarska in naftna podjetja soočajo z velikim izzivom, da bi svoje dejavnosti izvajali na način, da le-te ne bi imele negativnega vpliva na človekovo življenje in naravo. Kot poudarjajo škofje, ne gre za vprašanje za ali proti izkoriščanju omenjenega naravnega bogastva, ampak za to, da bi se podrobneje seznanili z razmerjem med njegovo ceno in koristjo, da bi tako lahko sprejemali modre in pogumne odločitve, zavedajoč se, da sta človekovo zdravje in ravnovesje okolja pomembnejša od vseh surovin.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media) Križev pot v rimske Koloseju (photo: Vatican media)

Papež: Jezusov križ ruši zidove in briše dolgove

Križev pot, ki bo letos v rimskem Koloseju potekal pod vodstvom kardinala Balda Reine in po meditacijah papeža Frančiška, prinaša globoko sporočilo: Jezusov križev pot je pot ljubezni, ki se ...

Marko Rijavec (photo: Robert Božič) Marko Rijavec (photo: Robert Božič)

Če vera ni del našega dihanja, lahko postane breme

V torkovem Misijonskem jutru v tednu Radijskega misijona smo z župnikom iz Idrije Markom Rijavcem razmišljali ob odlomku izpovedi vere: »In se je utelesil po Svetem Duhu iz Marije Device kot človek.«