Papeški svet Cor Unum predstavil delo o prostovoljstvu
Svet | 15.04.2012, 13:26
V Evropi je 140 milijonov oseb, ki so tako ali drugače povezane s prostovoljstvom, med njimi je velika večina kristjanov in tudi katoličanov, je po poročanju Radia Vatikan povedal kardinal Robert Sarah, predsednik Papeškega sveta 'Cor Unum'.
V petek dopoldne je na sedežu omenjenega sveta namreč potekala predstavitev publikacije z naslovom Sveti oče in evropski prostovoljci. Delo podaja papeževe besede, posvečene prostovoljstvu. Pa tudi predavanja z dvodnevnega srečanja, ki je novembra lani potekalo v Vatikanu. Na njem so se ob evropskem letu prostovoljstva zbrali škofje ter odgovorni za katoliške organizacije, ki se posvečajo prostovoljstvu, iz cele Evrope.
Kardinal Sarah je na predstavitvi poudaril osrednji pomen krščanskega pričevanja preko pomoči bližnjim. „Delovati moramo tako, da izražamo našo katoliško identiteto,“ je dejal. To je pomembno, saj je zlasti pri evropski Karitas mogoče opaziti nekatere težnje po sekularizmu. Jasno je, da se ne sme spreobračati na silo, pa vendar je potrebno delovati na evangeljski način, pričevati za evangelij.
Med primeri stanja zunaj Evrope, je kardinal Sarah omenil primer Orisse v Indiji. Prostovoljstvo tam nasprotno predstavlja problem, saj je prisoten strah, da bi krščanstvo vdrlo v hinduistično kulturo. Prehod med kastami, iz katerih je oblikovana tamkajšnja družba, ni mogoč. Poleg tega pa tudi mislijo, da je prostovoljstvo oblika evangelizacije in ne verjamejo v koncept zastonjskosti. A le-ta je za prostovoljstvo bistven, je poudaril kardinal Sarah. Zastonjskost namreč služi človeku in spodbuja njegovo dostojanstvo.
Na včerajšnji predstavitvi je sodeloval tudi tajnik Papeškega sveta 'Cor Unum', msgr. Giampietro Dal Toso. Spregovoril je o tesnem sodelovanju med prostovoljci, cerkvenimi organizacijami in civilnimi ustanovami. Pomembno je, da se podpira vse te različne organizme, ki delujejo za dobro celotne družbe. In to pogosto v tihi ter vedno zastonjski obliki. Tajnik Papeškega sveta 'Cor Unum' je izpostavil tudi zanimivo dejstvo, da v kontekstu prostovoljstva ne prihaja pogosto do novosti, ki bi lahko pripeljale do novega razvoja. Zato je toliko bolj nujno okrepiti izobraževanje, brez katerega vsaka ustanova obstane na mestu in ni več zmožna gledati naprej.
Eden izmed prispevkov na predstavitvi je bil posebej namenjen mednarodni Karitas. Preko te organizacije po celem svetu namreč deluje 500.000 prostovoljcev. V zadnjem času največjo pozornost namenjajo področju Sahela, ki je še zlasti zaskrbljujoče. Tamkajšnje prebivalstvo trpi zaradi lakote in pomanjkanja. Mednarodna skupnost pa se tega še kar ni v polnosti zavedla. Drugo področje, ki se mu posveča mednarodna Karitas, pa je Sirija oz. celotni Bližnji vzhod, kjer ima krščanska skupnost pred seboj vprašljivo in zaskrbljujočo prihodnost. Karitas se tam ukvarja predvsem z vprašanjem, na kakšen način bi v prihodnji družbi svoje mesto lahko našli mladi.
Papeški svet 'Cor Unum' je zelo naklonjen prostovoljstvu. Zato si prizadeva za spodbujanje razvoja pastorale na tem področju in za podporo dela prostovoljcev. S tem namenom je bila nova publikacija izdana v šestih jezikih, v pripravi je cikel mednarodnih srečanj in izobraževalnih tečajev ter časopis s pričevanji in zanimivimi predlogi. Vse to pa v sodelovanju z drugimi ustanovami, ki se posvečajo prostovoljstvu.
Vir: Radio Vatikan