Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Benedikt XVI. in irski škofje (foto: CTV)
Benedikt XVI. in irski škofje

Pastoralno pismo irskih škofov o pokori in spreobrnjenju

Svet | 05.04.2012, 23:09

Irski škofje so v pastirskem pismu pred veliko nočjo opozorili na osrednji pomen pokore in spreobrnjenja v življenju vsakega kristjana. Pismo je naslovljeno s svetopisemskimi besedami: „Spreobrnite se in verujte evangeliju!“ (Mr 1,15). Razmišljanje škofov je nastalo v luči vabila k notranjemu očiščevanju in duhovni prenovi, ki ga je sveti oče namenil irskim katoličanom v pismu leta 2010, in ki je omenjeno tudi v nedavnem vatikanskem dokumentu oz. povzetku rezultatov apostolske vizitacije na Irskem.

Pojem kesanje ne pomeni le „iskati odpuščanja za naše grehe, ampak nakazuje spreobrnjenje naše drže in naših življenj,“ po poročanju slovenskega uredništva Radia Vatikan poudarjajo irski škofje. Smisel pokore je s spokorniškimi dejanji, kot so post, molitev ali dobra dela, priznati, da smo mislili le na lastne koristi, da bi uveljavili svoj položaj in vpliv, kot da bi bilo to zadnji cilj našega bivanja. Pri tem smo pozabili, da je vse, kar imamo, dar od Boga. Pokora je pogoj, da bi lahko sprejeli Kristusovo veselo oznanilo. Le-to nam omogoča razumeti, da edino „trajno upanje, edino celostno ozdravljenje za vsakogar izmed nas prihaja iz Božje ljubezni“. Na tem mestu v pismu irski škofje spominjajo na papeževe besede, da se v sodobni evropski kulturi zdi, da je Bog tiho in mnogi ga ne vključujejo v svoje življenje.

Bistveni del poti osebnega spreobrnjenja je spoznanje, kdo smo. In sicer preko prepoznavanja darov, ki smo jih prejeli, in naših pomanjkljivosti. Ta proces poteka v dveh smereh. Na eni strani je prepoznavanje neskončne Božje dobrote, na drugi pa prepoznavanje naših grehov. To je tudi pomen zakramenta pokore in sprave: gre za dejanje hvaležnosti za „tisto ljubezen in milost, ki si jih sami ne bi mogli nikoli zaslužiti“. Posest, slava ali moč niso cilji, ki bi jih bilo potrebno osvojiti, ampak so darovi, ki jih lahko le sprejmemo. Iz zavedanja, da je vse dar, nadaljujejo irski škofje, izhaja tudi to, da smo vsi „ustvarjeni po podobi Boga in povabljeni, da vstopimo v odnos z Njim“.

Ti dve razsežnosti pokore sta neločljivi. Spreobrniti se „pomeni iskati občestvo s Kristusom in med nami“. Zato pokora vključuje tudi dobra dela. Ne moremo biti pripravljeni, da sprejmemo Božji mir, če smo zanemarili Kristusove sestre in brate. Le kdor je razumel pravi pomen krščanske pokore, je lahko v polnosti razumel tudi pomen besed papeža Benedikta XVI. žrtvam spolnih zlorab in njihovim družinam. Irski škofje svoje pastoralno pismo zaključujejo s spominjanjem, da je naloga Irske ista nalogi vseh kristjanov: „Zoperstaviti se skušnjavi, da bi osebno udobje, slavo, oblast, zaslepljenost, nepoštenost, ponos ali katerokoli drugo ambicijo, željo ali užitek postavili na mesto Boga. Gre za zahtevno pot, ki pa nas vodi k resnici, ki osvobaja.“

VIR: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...